جستجوی وب سایت
 جستجو

جستجوی منابع
از کتابدار بپرسید
فهرست کتابخانه های ایران
 English | العربیه | Italiano | Français | Русскийسازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران صفحه اصلی تماس با ما نقشه سایت
خدمات » خدمات آرشیو ملی ایران » اسنـاد مناسبت ها » ترور هژير

به مناسبت ترور هژير

عبدالحسین پسر محمد (وثوق همایون) مشهور به هژیر در سال1281ش. در تهران ديده به جهان گشود. تحصیلات ابتدایی را در مدرسه مظفری آغاز كرد. بعد براي ادامه تحصيل به دارالفنون وارد شد و ضمن تحصيل علوم روز در آن مدرسه زبان فرانسه را نيز به خوبی فراگرفت. سپس تحصيلات تكميلي خويش را در مدرسه علوم سیاسی گذراند.
در سال 1298 در حين تحصيل به عنوان مترجم وارد وزارت امور خارجه گرديد. بدليل تسلط بر زبان روسي،¬ شش سال مترجم سفارت شوروی در تهران بود. در سال 1308 به سمت بازرسی وزارت راه منصوب شد. از آنجا توسط سید حسن تقی¬زاده وزیر دارایی وقت به ادارة امور اقتصادی منتقل گرديد و گزارش جامعی را از پرونده¬های نفت ایران و انگلیس فراهم آورد و در تجدید نظر قرارداد 1933 دارسی، نقش آفرینی کرد. پس از آن رئیس اداره حقوقی وزارت دارایی گرديد و از آنجا به سمت بازرس دولت در بانک ملی منصوب شد. سپس مدیر عامل شرکت قماش و عضو هیأت مدیره شرکت بیمه و شرکت ساختمان بازرسی بانک فلاحت و رئیس کمیسیون اسعار گردید.
ديري نگذشت كه مدیر کل وزارت دارایی و کمی بعد معاون بانک ملی ایران شد. در سال 1320 در آخرین ترمیم کابینة فروغی وزير پیشه و هنر، در دورة سهیلی، وزیر راه، در زمان ساعد، وزير کشور و   در دورة حکیمی، وزير دارایی شد. در دورة زمامداري قوام نيز عهده¬دار وزارت دارایی گشت و در سال 1326 در کابینة حکیمی به سمت وزارت مشاور رسيد. در این زمان با حمایت اشرف پهلوی که هژیر را فردی بروکرات و باهوش می¬دانست به نخست¬وزیری انتخاب شد، اما این امر با واکنش اقشار مختلف دانشگاهی، کسبه و بازاریان روبرو گشت. مخالفين هژير به راهنمایی آیت الله کاشانی علیه وی در بهارستان مجتمع و با نيروهاي پلیس و گارد حفاظتی مجلس شورای ملی درگیر شدند. دیری نگذشت ابتکار عمل مخالفین به دست نواب صفوی و فدائیان اسلام افتاد و اعلاميه آيت الله كاشاني عليه سياست¬ها و كابينة نخست وزير توزيع گرديد. هژير روز معرفی کابینه-اش در مجلس مورد پرخاش مخالفین قرار گرفت.
از كارهاي اين دوره مي¬توان به برقراری روابط ایران و عربستان و آزاد شدن زیارت بیت الله الحرام اشاره كرد. او سرانجام در سال 1327 پس از پنج ماه زد و خورد و مبازره از کار کناره گرفت. چندی بعد به سمت وزارت دربار رسید و در 13 آبان ماه 1328 در مسجد سپهسالار هدف گلوله فدائیان اسلام قرار گرفت. وي را از آنجا به مريضخانة بانك ملي انتقال دادند اما پس از 24 ساعت درگذشت.


فهرست اسناد
1- قرارداد استخدام عبدالحسين هژير به سمت بازرس دولت در بانك ملي ايران.
2- بخشنامه به وزارت دارائي در خصوص معرفي وزراي كابينه سهيلي و معرفي هژير بعنوان وزير پيشه و هنر و بازرگاني.
3- گزارش رئيس شهرباني كرمانشاه مبني بر پخش اعلاميه آيت الله كاشاني عليه دولت هژير در شهر. 1- 2
4- اعلاميه درخصوص برگزاري تظاهرات بر عليه هژير از طرف آيت الله كاشاني وحمايت  آيت الله حسين بروجردي از مبارزات ايشان. 

 

 
Show full size image.
<<<< 1.jpg>>>>

کليه حقوق اين سايت برای سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران محفوظ است (يادداشت هاي حقوقي)