صفحه اصلي     |     شماره جاري |
 جستجو
شیرازه : نشريه الكترونيكي علوم كتابداري،آرشیو و  اطلاع رساني سال اول - شماره ی ششم / مهر و آبان 1387
شیرازه ما را با دغدغه های آرشیو نیز آشنا کند

 

زهرا تهوری

 
 

يك سال پيش بود، دوم مهر 86، نخستين جلسه نشست نشريه الكترونيكي "شيرازه"، با حضور رئيس، معاونان، و جمعي از همكاران سازمان اسناد وكتابخانه ملي تا درباره تولد اين نشريه تمام‌الكترونيكي گفتگو شود. گفتند اين نشريه گذشته از الكترونيكي بودنش، تفاوت اساسي ديگري نيز با ديگر نشريات دارد و آن تعلقش به دو حوزه كتابدراي و آرشيو است. می­آمد تا شيرازه‌اي باشد براي اتصال دو گروه كتابداران و آرشيويست‌ها، البته با ياري همكاران آي. تي. اينگونه بود كه اين سه گروه شدند سه ضلع مثلث نشريه الكترونيكي "شيرازه"؛ نشريه‌اي كه گرچه وابسته به سازمان اسناد و كتابخانه ملي است و با حمايت سازمان منتشر مي‌شود، متعلق به آن نيست.

دغدغه "شيرازه"، از ابتدا ساده‌نگاري بود در قالب يادداشت، گزارش، نقد و معرفي، گفتگو، مقاله، خبر، و البته بخشي هم براي طنز در دو حوزه كتابداري و آرشيو. هدفش فراي انتشار نشريه‌اي صرفاً تخصصي و علمي و يكنواخت بود؛ با ظاهري جذاب و پويا و كاملا متفاوت از ديگر نشريات الكترونيكي حوزه. آمد و شد آنچه كه در طول يك‌ سال گذشته،  هر دو ماه يك‌بار، بر صفحه وب‌سايت سازمان مي‌بينيم و استفاده مي‌كنيم.

با ‌وجود مشكلات و دغدغه‌هايي كه دامنگير نشر الكترونيكي است، "شيرازه" خوب از عهده رسالتش بر‌آمده و در راستاي اهداف خود پيش رفته است. از گوشه و كنار شنيده مي‌شود كه مطالب متنوع در قالب‌هاي متمايز مذكور، توجه خوانندگان را به خود جلب مي‌كند. آشنايي آرشيويست‌ها و كتابداران با يكديگر و با ذهنيات و فعاليت‌هاي همدیگر؛ تنوع مطالب خواندني و موجز؛ پرداختن به دغدغه‌هاي روز حوزه؛ گزارش‌هاي خوب؛ گفتگوهاي جالب؛ همه و همه در كنار ساختار ظاهري جذاب و زيبا از وجوه مثبت اين نشريه است.

و اما دو پیشنهاد برای شيرازه: همانطور كه به دغدغه‌هاي كتابداري مي‌پردازد، خوانندگان را با دغدغه‌هاي آرشيو نيز آشنا كند. تشویق و پرورش افراد مستعد و علاقه‌مند تهيه گزارش و گفتگو توسط سردبير محترم كه خود سال‌ها از تجربه كاري‌اش در اين زمينه مي‌گذرد. البته اينها خود حمايت خوانندگان و دوستداران "شيرازه" را نيز مي‌طلبد.

 
 
تردید ندارم،شیرازه بهتر خواهد شد

 

ناديا حاجي‌عزيزي

سلام سردبير شيرازه!

حق با شما است. يك سال گذشت. شيرازه را بايد مي‌خواندم. اما شايد در ضمير عجولانه من، شيرازه معنايي بود  از چسب و صحافي و خلاصه همان به زنجير كشاندن كلمات. افسوس اما كه كمي دير متوجه شدم. براي آدم‌هايي مثل من كه گرفتار وب و پايگاه الكترونيكي و اين نمودهاي امروزي شده‌اند و با اين حال دل‌بستگي‌هاي قديمي هنوز هم در گوشه ذهن آنها جاي دارند، شيرازه كلمه قشنگي است اما از فكر اينكه نكند خداي ناكرده نيم‌نگاهي هم به كتاب‌هاي كاغذي و زبانم لال نسخه‌هاي دست‌نوشته داشته باشد، باعث غفلت از لحظه‌اي درنگ درباره آن شد. البته اين بهانه است براي نبودن با گنجينه‌اي پرارج با نام شيرازه.

به هر حال، اين نوشته هم به تأثير از دوستي بود و دعوتش براي خواندن و نوشتن اين كلمات.

تقريبا پنج سالي مي‌شود كه آلوده تهيه خبرنامه‌‌ و پيرامون نوشتن هستم. خوب مي‌دانم كه نقد به شرط هر چه كه باشد، بسيار براي سردبير آن ارزشمند است. با اين حال، اين كلمات از سر تأسف يا خوشوقتي، هيچ شايد به كارتان نيايد. با اين حال مي‌گويم:

اول نقاط قوت كه به چشم آمدني است و آنقدر متعدد كه از مجموع آنها خطوطي زيبا در ذهن حكاكي مي‌كند. شيوه نوشتاري زيبا، استفاده منسجم از جد و طنز، تصاوير دلنشين شايد تنها برخي از اين خطوط باشند.

دوم نقاط ضعف كه برعكس، شايد تنها نقطه باشد به جاي نقاط، مثلا اينكه شيرازه‌اي كه پيونددهنده معنايش مي‌كنند، چرا لوگوي آن بايد متشكل از حروف جدا از هم باشد، در حالي كه در شماره نخست گويا شيرازه، شيرازه‌تر بود؟ يا برخي مشكلات در ساختار وبي آن.

سوم براي بهتر شدن: ترديد ندارم بخواهيد يا نخواهيد شيرازه بهتر خواهد شد. چرا كه تكرار خوب، خود به خوب ‌تر مي‌انجامد. اما تلاش براي از هر چه بيشتر بيرون آمدن از لاك انزوا و شناسانيدن بيشتر آن به علاقمندان مي‌تواند، شيرازه را نيك‌ تر كند.

کارشناس ارشد کتابداریهرگونه برداشت با ذکر مأخذ مجاز است. نظرات نویسندگان لزوما" نظر شیرازه نیست.