صفحه اصلي     |     شماره جاري |
 جستجو
شیرازه : نشريه الكترونيكي علوم كتابداري،آرشیو و  اطلاع رساني سال اول - شماره ی ششم / مهر و آبان 1387
 

روحیه نقدپذیری حاکم بر شیرازه راز موفقیت آن بوده است

 

فاطمه رها دوست

 

شیرازه را مجله ای دیدم که نسبت به روز تولدش خیلی خوب رشد کرده و فضاهای بازتری برای مخاطبانش گشوده بود.  به ویژه  از حالت خشک اولین شماره درآمده و جنبه ارتباطی اش بسیار تقویت شده بود. به لحاظ بار اطلاعاتی هم نه تنها خود من بلکه دیگران هم شیرازه را مفید و خواندنی تشخیص دادند.

 

و اما نقاط قوت و ضعف شیرازه ،نخست نقاط قوت را برمی شمرم:

1.  تنوع مطالب؛

2. پرداختن به ناگفته هائی ظریف از زاویه دید شیرازه ای که به رشته و حرفه و فرهنگ علاقه مند است؛

3. تلاش درجهت غیرفرمایشی عمل کردن که متاسفانه مجلات الکترونیکی رسمی ما غالبا از آن بی بهره اند، و در نتیجه به لحاظ ارتباط با مخاطبان و افزایش جاذبه مساله دارند؛

 

و اما نقاط ضعف:

1. سردبیر خوب و تلاشگر شیرازه پنهان نیست و جلوی روی ما قرار دارد. ما همه دوست داریم با سردبیرهای غایب و نه حاضر در همه مباحث ارتباط برقرار کنیم.

2. بازتاب نیافتن اخبار به صورت سیستماتیک،  و این مطلبی است که من مدت­ها است مدام کتبا  و شفاها یادآور شده ام.

 

 اما برای پیش رفتن و بهتر شدن شیرازه چه باید انجام دهد .

 

1.       توجه دقیق و عمیق به نقطه نظرهای مثبت و منفی،  به ویژه  تمرین هنر خوب گوش دادن بیش از خوب گفتن و خوب نوشتن.

2.        رعایت ایجاز در بیان مطالب به ویژه مطالب سردبیر.

3.        موضوعی کردن مصاحبه ها و ترجیحا گروهی کردن مصاحبه ها و یا گزینش مصاحبه گران متخصص و آگاه درباره موضوع مورد مصاحبه و دادن مسولیت به آنان. (هرچند ما نه  از مشارکت کافی برخورداریم و نه  چندان  مقید به امانتداری تاریخی نسبت به  نقش آفرینان رشته و حرفه خویش ایم).  دلیلی ندارد  مخاطبان پیش از این که به سخن مصاحبه شونده توجه کنند،  از نظر مصاحبه گر درباره شخص و موضوع آگاه شوند. همچنین آگاهی مصاحبه گر از سوابق تاریخی رشته و حرفه (به ویژه در ایران)،  جلوی نشر اطلاعات نادرست احتمالی را می گیرد: در یکی از مصاحبه های اخیر،  مصاحبه شونده اطلاعات نادرستی درباره تاریخ ورود کامپیوتر به اطلاع رسانی ایران داده بود که چون خود ایشان  و مصاحبه گر محترم از سوابق خودکارسازی کتابخانه در سال 1355 و 1356 آگاه نبودند،  ناخواسته اطلاعات تاریخی نادرست به خوانندگان منتقل کردند.

 

4.        حفظ همین روحیه نقدپذیری حاکم بر شیرازه که راز موفقیت آن تا به اکنون بوده و هست و انشاءالله  خواهد بود.

 

5.        استقامت و پایداری و ازکوره درنرفتن در برابر ناملایماتی که احتمالا بر شیرازه  و بسیاری از نشریه های الکترونیکی وارد می شود.

 

چالش هایی که شیرازه به وجود می آورد برای کتابداری ایران مفید است

 

 

دکتر زهیر حیاتی

 
 

آقاي حيدري نژاد سلام عليكم.خسته نباشيد. بنده همه شماره هاي شيرازه را نخوانده ام. لذا در مورد كل آن نمي توانم اظهار نظر كنم. ولي تا آن جا كه اطلاع دارم كار بسيار خوبي بود كه توسط جنابعالي انجام مي شد. به خصوص سئوالاتي كه مطرح مي كرديد و جواب­هائي كه طلب مي كرديد بسيار اساسي بودند.خارج شدن از كليشه ها و كاويدن ذهن ديگران كار ساده اي نيست. اميدوارم ديگران ارزش كار شما را  درك كنند و اين چالش­هایی که شیرازه به وجود می آورد ، ادامه يابد كه براي حوزه كتابداري و اطلاع رساني ايران بسيار مفيد است. در ضمن مصاحبه اي كه با آقاي دكتر نقشينه انجام داده بوديد از نظر تكنيك خيلي خوب بود.هرگونه برداشت با ذکر مأخذ مجاز است. نظرات نویسندگان لزوما" نظر شیرازه نیست.