صفحه اصلي     |     شماره جاري |
 جستجو
شیرازه : نشريه الكترونيكي علوم كتابداري،آرشیو و  اطلاع رساني سال اول - شماره ی ششم / مهر و آبان 1387
ما تا به حال هيچ كنفرانس بين‌‌المللي نسخه‌هاي خطي در ايران نداشته‌ايم

 

 

دکتر حبیب الله عظیمی

 
 
"ما تا به حال هيچ كنفرانس بين‌‌المللي نسخه‌هاي خطي در ايران نداشته‌ايم. البته كنفرانس بين‌‌المللي كامليس (كتابداران مسلمان) را شايد 10 سال قبل داشتيم كه به نسبت خوب برگزار شد و طبيعتاً هر چه جلوتر برود تجربه‌ها بيشتر مي‌شود"
 
دکتر حبیب الله عظیمی معاون کتابخانه ملی سازمان اسناد و کتابخانه ملی پس از بازگشت از سمپوزيوم نسخ خطي در شهر استانبول در تاريخ 19 و 20 مهر1387 مطابق با 10 و 11 اكتبر 2008 با عنوان International Manuscripts Symposium  برگزار شد به خبرنگار شیرازه گفت: " ما در ايران همايش‌هاي بين‌المللي برگزار مي‌كنيم اما من نمي‌توانم قضاوت كنم كه آيا اهدافي كه دنبال مي‌كنيم را به دست مي‌آوريم يا نه. قاعدتاً اگر اين برنامه‌ها تحليل شود و نكات مثبت و منفي مشخص شود، برگزاري آنها هم به صورت بهتري شكل خواهد گرفت"
وی سپس در ادامه درباره ی علت برگزاری این سمپوزیوم در استانبول گفت:
 "شهرداري استانبول ارگان برگزار كننده اين سمپوزيوم بود و در مراسم افتتاحيه مطرح شد كه ما معتقديم شهرداري فقط مسئول فيزيك و ساختمان هاي شهر نيست بلكه مسئول فرهنگ شهر نيز هست و نسخ خطي بخشي از فرهنگ است. به همين دليل دپارتمان امور فرهنگي شهرداري استانبول عهده دار اين سمپوزيوم است."
معاون کتابخانه ملی در ادامه افزود: "در طول سمينار ديدم كه تركيه دو هدف را دنبال مي كند.يكي اينكه جنبة عملي سمينار را مطرح مي‌كردند كه سابقةتمدن خودشان را در نسخه‌هاي خطي نشان مي داد و ديگر جنبه بين‌المللي بودن سمينار بود تا محققانشان بتوانند در آن فضاي سمينارهاي بين المللي قرار گيرند و با حضور در سمينارهاي بين المللي آشنا شوند"
وی در ادامه درباره دلایل برگزاری این سمپوزیم گفت:
"شهر استانبول در سال 2010 ميلادي به عنوان پايتخت فرهنگي اروپا تعيين شده است و تركيه قصد دارد قبل از آن، سابقه فرهنگي اش را با استناد به نسخه هاي خطي تركي كه در سراسر دنيا وجود دارد، قدمت بخشد. نسخه‌هاي خطي كه در دنيا دربارة تركيه موجود است نشان مي‌دهد كه در زمان عثماني‌ها و قبل از آن، تركيه هم در زمينة توليد نسخه‌هاي خطي دانشمنداني فعال بودند. "
معاون کتابخانه ملی درباره ی مقاله ارائه شده ی خود اظهار داشت:
" عنوان مقاله من « مجموعه اي از نفيس ترين كتب خطي در دنيا» بود كه درباره توليد نسخه‌هاي خطي در اسلام و ايران بود. آن را از بيت‌الحكمه عباسي شروع كردم كه ايرانيان هم حضور داشتند. كانون‌هاي نسخه‌پردازي و كتاب‌آرايي اسلامي و ايراني را مطرح كردم و به دوره هاي تيموريان و صفويان و قاجاريان و توليد نسخ خطي در دنياي اسلام توسط ايرانيان پرداختم و نهايتاً تعدادي از نسخه هاي بسيار نفيسي كه توليد ايرانيان بوده است و در كتابخانة ملي ايران نگه‌داري مي‌شود، نمونه‌هايي را نشان دادم. در مقاله ، اهتمام عثماني‌ها به نسخ خطي را مطرح كردم و در خلال بحث اشاره كردم كه در همان زمان دولت ايران به عثماني نسخ خطي اهدا مي‌كرد و بعضي از دانشمندان ايراني نسخ خطي را به عثماني مي‌دادند. وهدف من از برگزيدن اين موضوع آن بود كه نشان دهم كانون‌هاي نسخه‌پردازي و كتاب‌آرايي ايراني از زمان اسلام فعال‌ترين بوده است و بيش‌ترين آثار نسخه‌هاي خطي عربي و فارسي كه تا كنون باقي مانده است، همين مسئله را نشان مي‌دهد"
 
لازم به ذکر است که در این سمپوزیوم 24 مقاله ارائه شد كه 15 مقاله مربوط به محققان و متخصصان تركيه و 9 مقاله مربوط به محققان كشورهاي خارجي بود.


هرگونه برداشت با ذکر مأخذ مجاز است. نظرات نویسندگان لزوما" نظر شیرازه نیست.