صفحه اصلي     |     شماره جاري |
 جستجو
شیرازه : نشريه الكترونيكي علوم كتابداري،آرشیو و  اطلاع رساني سال اول - شماره ی ششم / مهر و آبان 1387
گزيدة همايش هاي بين‌المللي در حوزة سواد اطلاعاتي:نيمه دوم سال 2008 ميلادي

 

 

فردين كولائيان[1]

 
 
 
  1. كنفرانس سواد اطلاعاتي جورجيا[1]

در 27 ژانویه 1785 دانشگاه جورجیا به عنوان اولین دانشگاه ایالات متحده آمریکا تآسیس شد. در وب سایت همایش گزارش­هایی از همایش­های سا­­ل­های 2005 الی 2007 در قالب فایل word ارائه شده است. شاید با استناد به این امر بتوان تاریخ آغاز برگزاری این کنفرانس را سال 2005 دانست. سخنگوی افتتاحیه همایش خانم کارول سیمپسون[2] محقق, نویسنده, ویراستار و عضو هیئت علمی دانشگاه می باشد. وی معتقد است سواد اطلاعاتی یعنی توانمندی شناخت نیاز اطلاعاتی، بکارگیری روش­های دستیابی به اطلاعات، ارزیابی و به کارگیری فعالانه و مفید آن در روند کار و فعالیت علمی. موضوعات كنفرانس شامل این عناوین می باشد: تعریف سواد اطلاعاتی در عصر دیجیتال، ابزارهای کاربردی توسعه مهارت­های سواد اطلاعاتی برای فراگیران، همکاری بین کتابداران و مدرسان برای آموزش مهارت­های پژوهش به دانشجویان، کسب سواد اطلاعاتی از طریق انضباط و نظم، تشخیص استعداد و توانمندی سواد اطلاعاتی، جنبه های روشنفکری، حق مولف، و دزدی ادبی در عصر دیجیتال.

در وب سایت همایش اطلاعات کاملی در خصوص موضوعات همایش، برگزار کنندگان، حمایت کنندگان، برنامه های همایش، تاریخچه، امکانات و نحوه ارسال مقالات ارائه شده است. این کنفرانس در شهر ساوانا کشور ایالات متحده آمریکا در سال 2008 از سوم الی چهارم اکتبر برگزار می­گردد. برگزاركننده كنفرانس دانشگاه جورجیا می باشد. زبان كنفرانس و زبان وب سايت کنفرانس انگلیسی است. مهلت ارسال مقاله برای کنفرانس 15 آوریل 2008 است. در پایان همایش گواهی حضور در همایش ارائه می­گردد. علاقمندان می توانند پرسش­های خود را در مورد همایش به پست الکترونیک دکتر بد میشل[3] jwalker@georgiasouthern.edu[4] ارسال نمایند

 
  1. هفتاد و چهارمين كنفرانس سالانه ايفلا- بخش سواد اطلاعاتي و كتابخانه هاي پژوهشي و دانشگاهي

مجري اين كنفرانس فدراسيون بين المللي انجمن ها و مؤسسات كتابداري است كه در سال 1927 درشهر ادينبورگ اسكاتلند تآسيس گرديد. هفتادو چهارمين كنفرانس ايفلا در سال 2008 ميلادي از تاريخ 10 الي 14 آگوست در شهر كبك بخش فرانسوي نشين كشور كانادا برگزار ميگردد. زبان وب سايت كنفرانس و زبان رسمي كنفرانس انگليس – فرانسه- روسي – اسپانيايي است. موضوع اصلي بخش سواد اطلاعلاتي و كتابخانه هاي پژوهشي و دانشگاهي هفتادو چهارمين كنفرانس ايفلا:  بازدهي سرمايه: حاصل سواد اطلاعاتي براي فراگيران مي باشد. پرسش هاي اساسي بخش سواد اطلاعاتي اين كنفرانس شامل چگونگي سنجش كيفيت و اثر بخشي در دوره هاي آموزش سواد اطلاعاتي، شاخص­هاي تعيين ميزان لياقت و شايستگي در اين حوزه، قياس بين حوزه ها، سطوح و رشته هاي مختلف، تغيير ابزارهاي سنجش بر اساس الزامات و اثر روش­هاي آموزشي است.

در وب سايت كنفرانس كه بخشي از سايت وب ايفلا مي باشد، صفحه اي به آدرس فوق به اطلاعات مربوط به بخش سواد اطلاعاتي و كتابخانه هاي پژوهشي و دانشگاهي و مباحث مربوط به اين بخش در هفتادو چهارمين كنفرانس ايفلا اختصاص داده شده است. توضيحات لازم در خصوص نحوة تنظيم چكيده مقالات، شيوه تنظيم اصل مقاله و مهلت ارسال چكيده و اصل مقالات ارائه شده است. براي تماس با اين همايش مي توان از طريق آدرس پست الكترونيكي agnes.colnot@wanadoo.fr[4] خانم اگنس كلنت اقدام نمود.

 
  1. كنفرانس انجمن كامپيوتر برای آموزش استراليا[6]
 

این كنفرانس که هر دو سال یکبار برگزار می شود در 29 سپتامبر الي دوم اكتبر 2008 در مرکز همایش های ملی کانبرا برگزار می­گردد. نوبت قبلی این کنفرانس در سال 2006 برگزار گردید. زبان کنفرانس انگلیسی است. کنفرانس دارای چهار سخنران افتتاحیه در روز اول است که يكي از سخنرانان افتتاحيه كيس كراگر رئيس هيئت مديره كنسرسيوم شبكه مدارس كه نهادي غير دولتي و غير انتفاعي است، می باشد. موضوعات مورد نظر این کتفرانس شامل آموزش الکترونیکی، سواد اطلاعاتی، وب 2، کتابخانه های مدارس، نوآوری و ضرورت­های کتابخانه های دیجیتال، رهبری و مدیریت، فنآوری اطلاعات و ارتباطات در عرصه عمل، سیاست­گزاری در فنآوری اطلاعات و ارتباطات، مدیریت اطلاعات، نظام­های شبکه ای، تکنولوژی اطلاعات و مطالعات سخت افزاری می باشد. محققین می توانند در این کنفرانس با ارائه کامل مقالات داوری شده، مقالات داوری نشده، کارگاه آموزشی، حضور در نشست­های تخصصی، و ارائه پوستر شرکت کنند.

این کنفرانس توسط انجمن کامپیوتر برای آموزش استرالیا که یک نهاد غیر انتفاعی است برگزار می گردد. زبان وب سایت کنفرانس انگلیسی است. در وب سایت کنفرانس اطلاعات کاملی در باره کنفرانس ارائه شده است. شرایط برگزیده شدن به عنوان حامی کنفرانس یکی از اطلاعاتی است که در وب سایت کنفرانس قابل دسترسی است. همچنین در بخشی از این وب سایت امکان دسترسی به مشخصات مقالات کنفرانس فراهم شده است. ارسال مقالات و هر گونه پرسش و پاسخ در خصوص کنفرانس را از طریق آدرس پست الکترونیک ian.wbb@ozemail.com.au می توان انجام داد.

 
  1. کنفرانس دفتر انجمن های فراگیری (7 )
 

اين كنفرانس در كشور آمريكا، شهر بوستون ودر محل هتل و برج بزرگ بوستون از تاريخ 16 الی 18 جولای 2008 برگزار مي­گردد. زبان كنفرانس و زبان وب سايت كنفرانس انگلیسی است و در وب سايت برنامه كامل كنفرانس به صورت فايل PDF ارائه شده است. در اين برنامه زمان و عناوين كامل برنامه هاي كنفرانس اهم از سخنراني­ها، سمينارها، كارگاه هاي آموزشي، بازديدها، و زمان­هاي پذيرايي و ساير جزييات با زمان بندي دقيق ارائه شده. كروكي كامل محوطه اي كه برنامه كنفرانس در آن برگزار مي­گردد بخش ديگر اين راهنماست.

در بخشي از راهنماي كنفرانس اشاره شده است كه اين گردهمايي يك آغاز مي باشد و هدف اين كنفرانس كمك به آموزشگران و اساتيد جهت آماده ساختن شاگردانشان براي ورود به قرن 21 به عنوان فراگيراني توانمند، گسترش تفكر انتقادي و با لا بردن مهارت­هاي ارتباطي فراگيران با استفاده از فن آوري­هاي نوين مي باشد. جهت دريافت اطلاعات در خصوص كنفرانس مي توان از طريق پست الكترونيك خانم دنا لانگ[7]   به آدرس Donna@NovemberLearning.com تماس برقرار كرد. در تاريخ 27 الي 31 جولاي سال 2009 نوبت بعدي اين كنفرانس در همين مكان برگزار ميگردد.

 
  1. كنفرانس توليد دانش: 2008[8]
 

در وب سايت اين كنفرانس به اهداف كنفرانس، نحوة شركت در كنفرانس، و برنامه هاي كنفرانس به صورت فشرده به زبان فنلاندي و انگليسي اشاره شده است. موضوع اصلي اين كنفرانس رفتار اطلاعاتي در محيط اينترنت:دلمشغولي كتابخانه ها مي باشد. اين موضوع در سه بخش به موضوعات ريزتري در اين همايش تقسيم شده است كه عبارتند از: رفتار اطلاعاتي شامل مباحث: رفتار اطلاعاتي در زمينه ها و موقعيتهاي متفاوت جنبه هاي اجتماعي و روانشناختي تآثير گزار بر رفتار اطلاعاتي - تبادل اطلاعات در محيط شبكه - رفتار اطلاعاتي گروهي جنبه هاي اخلاقي دستكاري اطلاعات رفتارهاي اطلاعاتي ناهدفمند - و با گوگل يا بدون گوگل. در بحث دلمشغولي هاي آموزشي كتابخانه ها مباحثي نظير: پرورش سواد اطلاعاتي سواد اطلاعاتي در محيط هاي متفاوت – پروژه هاي مشترك و همكاران- شيوه هاي نو براي كتابداران – و گسترش محيط فراگيري در شبكه مطرح مي باشد. در  بحث دلمشغولي هاي سازماني و فن آورانه كتابخانه ها مباحثي نظير كاربرد محلي و فرامحلي فن آوريهاي نوين – وب2، وب3، و كتابخانه ها – كتابدار/ مشتري ديداردر محيط وب – دامنة رؤيت و دسترس پذيري كتابخانه ها در محيط وب – و بنا نهادن كتابخانه ها در محيط هاي جديد مجازي مطرح مي باشد.

پنجمين نوبت اين كنفرانس در تاريخ  20 الي 22 آگوست 2008 در كشور فنلاند شهر توركو توسط كتابخانه هاي شهر توركو، دانشگاه توركو، مدرسه اقتصاد توركو، دانشگاه علوم كاربردي توركو و كتابخانه دانشگاه آبو آكادمي با همكاري شبكه ملي سواد اطلاعاتي فنلاند و همچنين جامعه سواد اطلاعاتي شمال اروپا برگزار مي­گردد. زبان كنفرانس و زبان وب سايت كنفرانس فنلاندي و انگليسي است. براي كسب اطلاعات در خصوص نحوة ثبت نام و حضور در كنفرانس مي توان با آدرس پست الكترونيك congress@utu.fi و براي كسب اطلاعات كامل­تر در خصوص برنامه هاي كنفرانس مي توان از طريق پست الكترونيكي خانم اوا كاستياندر- هولدن به آدرس ecostian@abo.fi تماس برقرار كرد.

 
  1. كارگاه آموزشي آموزش آموزشگران سواد اطلاعاتي [9]
 

هدف اصلي اين كارگاه آموزشي بالا بردن مهارت هاي مربيان آموزش سواد اطلاعاتي و روز آمد سازي آنها از ديدگاه تئوريك و عملي و فراگيري فنون و روش­هاي مناسب در آموزش سواد اطلاعاتي در محيط جديد مي باشد. محورهاي اصلي اين كارگاه آموزشي شامل: مفهوم و اهمت سواد اطلاعاتي و آموزش مادام العمر استانداردها و روشهاي مصور آموزش سواد اطلاعاتي به اشتراك گذاشتن بهترين مثال­هاي آموزش سواد اطلاعاتي – توسعه سرفصل­هاي دروس آموزش سواد اطلاعاتي – بسط و گسترش مفهوم سنجش نيازهاي اطلاعاتي – توصيف مشخصات فراگيران – پيشرفت ايده هاي به اشتراك گذاري مواد و مفاهيم آموزشي – سياهه فنون و مهارت هاي ارزيابي سواد اطلاعاتي – بسوي تكميل مهارت­هاي سواد اطلاعاتي در دوران تحصيل ميگردد.

در وب سايت اين كارگاه آموزشي اطلاعات كامل و مبسوطي از برنامه هاي كارگاه و نحوة حضور در آن ارائه شده است. اين كارگاه آموزشي در تاريخ 3 الي 5 سپتامبر 2008 در شهر آنكارا تركيه با همكاري سازمان يونسكو و دانشگاه هستتپه تركيه برگزار ميگردد. زبان كارگاه و زبان وب سايت كارگاه  انگليسي مي باشد. جهت تبادل و ارسال اطلاعات براي برگزار كنندگان اين كارگاه آموزشي مي توان از طريق پست الكترونيك tttwshop@hacettepe.edu.tr


Georgia Conference on Information Literacy 2008[1]

Carol Simpson[2]

Agnes Colnot[5]

ACEC 2008[6]

Dona Lang[7]

Eva Costiander-Huldén [8]

Training the Trainers in Information Literacy” Workshop[9]

[1] عضو هيئت علمي سازمان ترويج،آموزش وتحقيقات كشاورزي


هرگونه برداشت با ذکر مأخذ مجاز است. نظرات نویسندگان لزوما" نظر شیرازه نیست.