صفحه اصلي     |     شماره جاري |
 جستجو
شیرازه : نشريه الكترونيكي علوم كتابداري،آرشیو و  اطلاع رساني سال اول - شماره ی ششم / مهر و آبان 1387
من و آقاي فاني لازم ديديم "كتابشناسي

ايران شناسي و اسلام شناسي" تدوین شود

 

پوری سلطانی

گفتگو از پریسا پاسیار

 
 

مقدمه:

مراسم رونمايي از كتاب "كتابشناسي ايران شناسي و اسلام شناسي" در ساعت 10 صبح روز سه شنبه 28 آبان 1387 در محل مركز همايش هاي كتابخانه ملي برگزار شد. اين كتاب كه برمبناي مجموعه كتابخانه ملي نگاشته شده است شامل بيش از 7800 عنوان انگليسي ، 3027 عنوان روسي ، 2279 عنوان فرانسه ، حدود  800 عنوان آلماني و غيره است كه  به كوشش شهده سلطاني ، شهره طراوتي ، محسن شجاعي و واهيك وسكان زير نظر پوري سلطاني و كامران فاني نوشته شده است . اين كتاب در دو جلد و با همكاري سازمان اسناد و كتابخانه ملي و بنياد ايرانشناسي  در شمارگان 2000 نسخه توسط انتشارات سازمان اسناد و كتابخانه ملي به چاپ رسيده است . آنچه در ادامه مي آيد گفتگوي كوتاهي با "پوري سلطاني" درباره اين كتاب ارزشمند است.

 

 

- خانم سلطاني كتابشناسي ظرف چه مدتي آماده شد؟ و هدف شما از تهيه آن چه بود؟

مي خواستم يك نوع اطلاع رساني از مجموعه غني كتابخانه ملي باشد براي اينكه افراد نمي دانستند ما در كتابخانه چه داريم ؛ اما اكنون ما مي توانيم به اقصي نقاط دنيا و به تمام ايرانشناسان و اسلام شناسان كه در داخل و خارج كشور هستند، طرح را ارسال كنيم و به ايشان بگوييم كه اين كتاب ها در كتابخانه ملي موجود است و مي توانند از آن استفاده كنند.

 

- ايده اين كار را چه كسي مطرح كرد؟

 نمي توانم بگويم كه اين ايده از من بود ولي در واقع من و آقاي فاني لازم ديديم يك چنين كاري بايد صورت گيرد.

 

- آيا صرفا كتاب ها در مورد ايران و اسلام است وطبق چه روند و خط مشي خاصي كار انجام شد؟

 خط مشي ما اين بود كه براي اولين بار كتابشناسي ايران شناسي و اسلام شناسي را در ايران تهيه كنيم. اين كار در وحله اول يك كار پژوهشي است و يك فهرست ساده نيست. ما مي خواستيم كتابشناسي ايرانشناسي و اسلام شناسي را به ترتيبي منتشر كنيم كه تمام فارسي زبانان كه در هر جاي كشور زندگي مي كنند اعم از آنهايي كه زبان­هاي لاتين مي دانند يا نمي دانند بتوانند از آن به راحتي استفاده كنند.

 

- می شود بيشتر توضيح دهيد؟
 منظورم اين است كه ما مي خواستيم  به شخصي كه فقط زبان روسي مي داند، بگوييم كه علاوه بر كتاب هاي روسي شما در اين موضوع خاص، به زبان هاي ديگر هم كتاب داريم حالا ممكن بود كه آن فرد روس، زبان ديگري بداند يا نداند و لي به هر صورت ما مي توانستيم بوسيله فهرست نويسي به راحتي به او اين اطلاعات را بدهيم. به همين دليل يك طرح واحد برايش در نظر گرفتيم. و اين طور نبود كه براي انگليسي يك طرح بگذاريم ، براي فرانسه يك طرح ديگر. در ضمن نمي خواستيم مثل كاري كه كنگره انجام مي دهد همه را به زبان انگليسي انجام دهیم و فكركرديم كه اگر كتابخانه كنگره همه رابه زبان انگليسي كرده به خاطر كارمندان و يا مراجعين كتابخانه خودش است. چون آنها به زبان انگليسي مسلط هستند و به راحتي مي توانند از اين مجموعه استفاده كنند به همين دليل ما هم فكر كرديم براي اين كه همه هموطنان بتوانند به راحتي از اين مجموعه ها استفاده كنند بايد اين كار را به زبان فارسي انجام دهيم و  به همين خاطر مجبور شديم كارهاي تحقيقي انجام دهيم تا به نحو احسن بتوانيم آن را انجام دهيم. براي اين كار ما مجبور بوديم كه قوانين و قواعدي براي آوانويسي حروف چهار زبان بوجود آوريم. البته اين كار بسيار پر دردسر و پر مشغله بود كه بالاخره توسط همكاران ارجمندي كه در اين زمينه كار كرده بودند و هر كدامشان در يكي از زبان ها تخصص داشتند، انجام شد.
 

- دقيقا چه سالي اين كار شروع شد ؟

دقيقا خاطرم نيست ولي فكر مي كنم سال 79 شروع كرديم و بعد هم چهار سالي طول كشيد تا تمام شد بعد از آن هم چند سالي طول كشيد تا منتشر شد يعني در چاپخانه يك مدت زيادي ماند.

 

- موانعي كه  بر سر راهتان وجود داشت چه بود؟

 يك سري موانع براي انتشار هميشه وجود دارد. گاهی  كاغذنيست؛  گاهی پول نيست؛  گاهی هم مسئول نيست؛ و چيزهاي مختلف

 

- پس مي توانست زودتر از اين ها تمام شود؟

 تمام شدنش مي توانست زودتر تمام شود و زودتر هم تمام شد و مشكل اساسي اين بود كه زودتر چاپ نشد

 

- كتابشناسي تا چه سالي را در بر مي گيرد؟

در مقدمه آن نوشته ايم. كتابشناسي تا سال 1381 را در بر مي گيرد.

 

- براي تداوم اين كار چه برنامه اي داريد؟

ما پيشنهادهايي داده ايم كه بايستي كتابخانه بپذيرد تا ادامه كار را انجام دهيم وگر نه بدون حمايت نمي توان كار را ادامه داد. پيشنهادهايي هم براي امور ديگري مثل فهرستگان اسلام شناسي و  ايران شناسي و فهرستنويسي آنها به سبكي كه انجام داده ايم، ارائه كرده ايم.

 

- آيا خاطره اي درباره كار پر زحمتي كه انجام داده ايد، داريد؟

جالبترين خاطره براي من اين است كه در ابتدا وقتي طرح را به كتابخانه ملي داديم، چون پول نداشتند قبول نكردند . ولي به محض اينكه نزد آقاي حسن حبيبي برديم، آنقدر نوع كار برایشان جالب بود كه گفتند كه من تقبل مي كنم  هرگونه مشكلي را بر طرف كنم و اين كار را حتما شما انجام دهيد.

 

متشکرم که در این گفتگوی کوتاه شرکت کردید.

 هرگونه برداشت با ذکر مأخذ مجاز است. نظرات نویسندگان لزوما" نظر شیرازه نیست.