جستجوی وب سایت
 جستجو

جستجوی منابع
از کتابدار بپرسید
فهرست کتابخانه های ایران
 English | العربیه | Italiano | Français | Русскийسازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران صفحه اصلی تماس با ما نقشه سایت
درباره سازمان » آرشيو ملي ايران  » فعاليت های آرشيو ملي  »  آسيب شناسي و آزمایشگاه

گروه آسيب شناسي و آزمايشگاه
به علت سرعت بسيار زياد تخريب آثار توسط فرايند هاي فرسودگي شيميائي ، بيولوژيكي و زيست محيطي گروه فوق در زمينه آسيب شناسي و تعيين نوع آسيب هاي فوق در آثار مكتوب و چگونگي رفع اين آسيب ها از روي آثار با ارزش و اعمال روش هايي جهت پيشگيري از آسيب هاي احتمالي ، تلاش مي نمايند . كارشناسان متخصص اين گروه در دو آزمايشگاه شيمي و بيولوژي در راستاي كاربردي تر شدن عمليات آسيب شناسي به گردآوري اطلاعات ، تاليف مقالات در مجامع داخلي و بين المللي ،تهيه دستور العمل هاي اجرائي ،همكاري در تدوين استاندارد هاي مرمتي و حفاظتي و برقراري ارتباط با مراكز مشابه داخلي و خارجي در زمينه تخصصي خود گام هاي مؤثري برداشته اند. بنا به حساسيت كار در آزمايشگاه ها به نحوه فعاليت هر آزمايشگاه به شكل تخصصي تر اشاره مي گردد:

 • آزمايشگاه بيولوژي (فعاليت هاي ويژه)
  انجام نمونه برداري از اسناد آلوده دريافت شده و كشت بيولوژيك نمونه ها و تشخيص نوع آلودگي هاي قارچي با استفاده از محلول هاي رنگي و ايجاد بانك اطلاعاتي از موارد فوق.
  بازديد ادواري از مخازن آرشيو جهت كنترل شرائط نگهداري اسناد ،كنترل آلودگي مخازن و انجام نمونه برداري از هوا واسناد آلوده در مخازن و همكاري مستمر با گروه آسيب زدائي و مرمت اسناد
  اجراي پروژه هاي تحقيقاتي پيرامون عوامل بيولوژيكي آسيب رسان (قارچ ها، باكتري ها و حشرات)به اسناد و كتب و طبقه بندي اين عوامل از نظر فراواني  و پراكندگي جغرافيائي در سطح كشور و ارائه راههاي مقابله و پيشگيري  با آن.
  تدوين و نشر نتايج تحقيقات انجام شده در زمينه هاي عوامل آسيب رسان بيولوژيكي به ساختار اسناد به منظور افزايش توانمندي هاي حرفه اي حفاظت گران سند در سطح  كشور. 


   
 • آزمايشگاه شيمي (فعاليت هاي ويژه)
  انجام فعاليت هاي تخصصي بر روي اسناد آسيب ديده به منظور لكه برداري ، برطرف نمودن الحاقات اضافي سند و يا مرمت هاي غير اصولي ، تعيين pH و اسيدزدائي جهت استحكام بخشي اسناد در حال اضمحلال.
  اجراي پروژه هاي تحقيقاتي پيرامون اصلاح ساختار فيزيكي و شيميائي اسناد و كتب آرشيوي آسيب ديده موجود در مخازن و ساير مراكز اسنادي ،آرشيو ها و كتابخانه ها.
  تحقيق و پژوهش پيرامون عوامل فيزيكي و شيميائي آسيب رسان به اسناد و اقلام آرشيوي به منظور كشف راههاي مقابله و پيشگيري از عوامل فوق و چگونگي اصلاح و ترميم آسيب هاي وارده با تكيه بر تحقيقات داخلي و بين المللي.
  تدوين و نشر نتايج تحقيقات انجام شده د رزمينه هاي عوامل آسيب رسان شيميائي به ساختار اسناد و كتب و چگونگي استفاده از مواد شيميائي در امر حفاظت و مرمت اسناد به منظور ارتقاءكيفي فعاليت ها. صفحه های مرتبط در این سایت

کليه حقوق اين سايت برای سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران محفوظ است (يادداشت هاي حقوقي)