جستجوی وب سایت
 جستجو

 English | العربیه | Italiano | Français | Русскийسازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران صفحه اصلی تماس با ما نقشه سایت
آرشيو اخبار كتابخانه هاي ايران و جهان

مشاهده جزئيات
دوهزار قطعه عكس تاريخي در آرشيو مديريت اسناد آستان قدس رضويتاريخ درج خبر : 13/دی /1389

مدير اموراسناد و مطبوعات سازمان كتابخانه‌ها، موزه‌ها ومركز اسناد آستان قدس رضوي گفت: از ابتداي سال‌جاري تاكنون بيش از 2000 قطعه عكس تاريخي به آرشيو مديريت امور اسناد و مطبوعات آستان قدس رضوي افزوده شده است.

منصور سلطان محمدي با بيان اين مطلب افزود: اين مجموعه شامل عكس‌هاي دوران قاجار، پهلوي، انقلاب اسلامي و هشت سال دفاع مقدس مي‌باشد كه با توجه به خصوصيات ذاتي خود كه حس زيبايي و هنر لحظه‌ها را توأمان به همراه دارد از ارزش ويژه‌اي برخوردار است.

وي بیان كرد: از موضوعات برجسته اين عكس‌ها مي‌توان به تصاوير مربوط به تعاملات اجتماعي و فرهنگي، حوزه آموزش و پرورش، وضعيت بهداشتي و پزشكي، حمل ونقل، ورزش، كارخانه‌هاي صنعتي، رجال سياسي و فرهنگي و نيز اماكن تاريخي شهر مشهد اشاره كرد.

سلطان محمدي با بيان اينكه در اين مجموعه علاوه برعكس‌هاي قديمي شهر مشهد عكس‌هاي ارزشمندي نيز در حوزه فعاليت‌هاي آستان قدس رضوي مانند معماري و كاشي‌كاري حرم مطهر، ساخت و تعويض ضريح فولادي، نصب ضريح موسوم به شير و شكر حرم امام رضا(ع) نيز وجود دارد.

وي تصريح كرد: از آنجا كه مديريت امور اسناد و مطبوعات آستان قدس رضوي داراي گنجينه‌اي‌ ارزشمند از اسناد تاريخي است و در سال‌هاي اخير در راستاي حفاظت، نگه‌داري واطلاع‌رساني آن‌ها كوشش‌هاي فراواني به انجام رسيده ازهمه صاحبان اسناد تاريخي كه علاقمند به ماندگاري آن‌ها ‌كه بخشي از تاريخ ايراني واسلامي محسوب مي‌شود دعوت مي‌‌شود تا اينگونه اسناد را قبل از بين رفتن آن‌ها به صورت وقف، اهدا و يا خريداري به مركز اسناد آستان قدس رضوي تحويل نمايند.

گفتني است مديريت امور اسناد و مطبوعات آستان قدس رضوي با هفت ميليون برگ سند از اسناد پانصد ساله ايران، داراي گنجينه‌اي نفيسي از اسناد تشكيلات اداري آستان قدس رضوي در دوره صفويه، افشاريه و قاجاريه است كه مورد توجه بسياري از شرق‌شناسان، ايران‌شناسان و علاقه‌مندان به اسناد تاريخي.


 
 
 

بازگشت

کليه حقوق اين سايت برای سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران محفوظ است (يادداشت هاي حقوقي)