جستجوی وب سایت
 جستجو

 English | العربیه | Italiano | Français | Русскийسازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران صفحه اصلی تماس با ما نقشه سایت
آرشيو اخبار كتابخانه هاي ايران و جهان

مشاهده جزئيات
تعداد كتابخانه هاي عمومي كشور به 3 هزار كتابخانه افزايش مي يابدتاريخ درج خبر : 13/ دی /1389

 دبير كل نهاد كتابخانه هاي عمومي كشور گفت: با توجه به رشد 50 درصدي كتابخانه‌هاي عمومي در دولت‌هاي نهم و دهم، اين تعداد با همكاري وزارت علوم به 3 هزار كتابخانه افزايش خواهد يافت.

، مراسم انعقاد تفاهمنامه همكاري معاونت پژوهشي وزارت علوم و نهاد كتابخانه هاي عمومي كشور عصر يكشنبه، دوازدهم دي ماه با حضور دكتر محمد مهدي‌نژاد، معاون پژوهشي و فناوري وزارت علوم، مهندس منصور واعظي، مديركل نهاد كتابخانه‌هاي عمومي، دكتر محمد طهرانچي، مدير مركز نشر دانشگاهي و جمعي از مديران نهاد كتابخانه هاي عمومي كشور در ساختمان وزارت علوم برگزار شد.

در اين مراسم، مهندس منصور واعظي، دبير كل نهاد كتابخانه‌هاي عمومي كشور با بيان اينكه انعقاد تفاهمنامه چگونگي همكاري كتابخانه‌ها و وزارت علوم را شفاف مي‌كند، افزود: در دهه چهارم انقلاب اسلامي و با توجه به مطالبات روشن مقام معظم رهبري از مديران و مردم كشور، ايجاد نهضت نرم‌افزاري، توليد علم بومي و دانش با رويكرد جديد نيازمند تسريع است.

وي بخشي از وظيفه توليد محتواي مناسب كشور را بر عهده توسط وزارت علوم دانست و يادآور شد: تربيت جامعه كتابخوان و آشنا با اصل مطالعه، امر مقطعي تلقي نمي‌شود، اين جامعه بايد در طول عمر خود اهل كسب دانش و معرفت باشند. كتابخانه‌هاي عمومي ظرفيت كسب معرفت و علم‌آموزي جوانان را دارند و اين همكاري با وزارت علوم، مي‌تواند ايران را وارد تمدن بزرگ علمي جهاني كند.

واعظي با تاكيد بر اهميت آموزش مادام‌العمر جامعه گفت: در زمينه توليد محتوا و ارتباطات كتابخانه‌اي، وزارت علوم مي‌‌تواند نقش موثري ايفا كند. با وجود 2 هزار و 400 كتابخانه عمومي در كشور، همكاري وزارت علوم مي‌تواند اين تعداد را به 3 هزار افزايش دهد.

وي با تاكيد بر وجود منابع غني دانشگاهي اظهار داشت: اين منابع مي‌تواند تعداد كتابخوانان عمومي را افزايش دهد. ارتباط موثر دانش‌آموزان و دانشجوياني كه در كتابخانه‌هاي عمومي مطالعه مي‌كنند، زمينه‌ساز شرايطي براي توليد علم بيشتر در كتابخانه‌ها خواهد بود.

دبيركل نهاد كتابخانه‌هاي عمومي كشور اصلي‌ترين مشتري فارغ‌التحصيلان رشته كتابداري در كشور را نهاد كتابخانه‌هاي عمومي دانست و افزود: هر سال 500 نفر از كتابداران به صورت مستقيم جذب نهاد مي‌شوند. متاسفانه فارغ‌التحصيلان اين رشته در ساليان گذشته قابليت‌هاي لازم را در دانش كتابداري نداشته‌اند. بنابراين همكاري دو نهاد كتابخانه‌ها و وزارت علوم مي‌تواند تحول جدي در اين روند ايجاد كند.

واعظي با اشاره به فعاليت حوزه پژوهشي نهاد كتابخانه‌هاي عمومي و تاليف مجله پژوهشي افزود: حوزه پژوهشي نهاد كتابخانه‌ها با همكاري وزارت علوم به پژوهشگاه تبديل خواهد شد و در اين صورت مي‌تواند نقطه تعامل و همكاري اطلاع‌رساني نهاد كتابخانه‌ها و نظام دانشگاهي كشور باشد. متاسفانه مجوز تاسيس اين پژوهشگاه هنوز صادر نشده است. همچنين براي ايجاد فضاي علمي مناسب در نظام دانشگاهي كشور مي‌تواند از ظرفيت 286 كانون شعر كتابخانه‌هاي عمومي كشور استفاده كرد.

در اين مراسم، دكتر محمدمهدي طهرانچي، مدير مركز نشر دانشگاهي گفت: با توجه به تمركز منابع اطلاعاتي و توليد محتوا در محيط‌هاي علمي و دانشگاهي، بر آن شديم تا گام‌هاي استواري در دانشگاه‌ها برداريم، بنابراين با وجود غني بودن منابع اطلاعاتي در وزارت علوم مي‌توان از اين منابع در كتابخانه‌هاي عمومي كشور نيز بهره‌مند شد.

وي بخش اعظم محيط‌هاي عملياتي دانشگاهي را در جامعه دانست و يادآور شد: در دولت‌هاي نهم و دهم، تعداد كتابخانه‌هاي عمومي كشور به 2 هزار و 500 رسيده است و با وجود محتواي مناسب در كشور منابع اين كتابخانه‌ها مي‌تواند در دانشگاه‌ها نيز به صورت متمركز و غيرمتمركز مورد استفاده قرار گيرد. هدف اصلي همكاري اين دو نهاد، يكپارچه شدن دانشگاه‌هاي مركز و غيرمركز و تسهيل استفاده از منابع مورد نياز است.

دكتر طهرانچي با تاكيد بر ايجاد روابط هماهنگ ميان معاونت پژوهشي وزارت علوم و نهاد كتابخانه‌هاي عمومي اظهار داشت: كارگروه‌هاي برقراري ارتباط اين دو نهاد از سال گذشته در مركز نشر دانشگاهي تشكيل شده و عزم جدي مسوولان فرهنگي اين دو نهاد با انعقاد تفاهمنامه همكاري در زمينه تداوم فعاليت‌ها و غنابخشي منابع مشخص شده است.

براساس اين گزارش  دكتر محمد مهدي‌نژاد، معاون پژوهشي و فناوري وزارت علوم، تحقيقات و فناوري نيز با ابراز خرسندي از امضاي تفاهمنامه همكاري با نهاد كتابخانه‌هاي عمومي كشور گفت: سه مرحله توليد، توزيع و بهره‌برداري در بحث علم بااهميت است. در زمينه توليد و عرضه علم در سال‌هاي اخير گام‌هاي موثري در كشور برداشته شده و خروجي‌هاي مناسبي نظير «شعف» و «سنم» در مركز نشر دانشگاهي ايجاد شده است. كتابخانه‌هاي عمومي كشور يكي از مراكزي‌اند كه از سال‌هاي پيش به همت نهاد كتابخانه‌هاي عمومي توسعه كمي و كيفي يافته و در دسترس اقشار گوناگون مردم قرار گرفته‌اند و حتي در شهرهاي كوچك و كم جمعيت نيز اين كتابخانه‌ها تاسيس شده‌اند.

وي با تاكيد بر اهميت استفاده از ظرفيت دستاوردهاي توليدي و مشاركت حلقه‌هاي مختلف توليد، توزيع و بهره‌برداري با يكديگر يادآور شد: اين ظرفيت‌ها نيازمند ديجيتال‌سازي و بهره‌برداري در فضاي مجازي نيز هست. با انعقاد تفاهمنامه همكاري با نهاد كتابخانه‌هاي عمومي مي‌توان شاهد توسعه دسترسي جوانان به مطالب علمي بود.

يادآور مي‌شود، موضوع تفاهمنامه همكاري نهاد كتابخانه‌هاي عمومي و وزارت علوم بدين قرار است:

 توليد محتواي آثار مورد نياز جامعه مخاطب كتابخانه‌هاي عمومي كشور.

ـ استفاده از توان علمي «معاونت وزارت علوم» در انتخاب منابع مورد نياز كتابخانه‌هاي عمومي كشور.

ـ ارتقاي سطح شاخص‌هاي پژوهشي نهاد به عنوان يك سازمان پژوهش‌محور و بهره‌مندي كتابخانه‌هاي عمومي و دسترسي اعضا به منابع علمي و پژوهشي.

برخي از تعهدات نهاد كتابخانه‌ها:

ـ خريد آثار معاونت شامل كتاب، مجلات، نشريات پژوهشي پس از تاييد.

ـ سفارش توليد محتواي منابع و مورد نياز اعضا.

ـ نمايش آثار منتخب علمي، پژوهشي معاونت در كتابخانه‌هاي عمومي و برخي تعهدات معاونت پژوهشي وزارت علوم شامل همكاري معاونت با كارگروه‌هاي تخصصي انتخاب منابع كتابخانه‌هاي عمومي.

ـ تسهيل در ايجاد زمينه‌هاي مناسب براي دسترسي كتابخانه‌هاي عمومي به منابع علمي جهان.

ـ توليد محتواي آثار مورد نياز كتابخانه‌هاي عمومي


 
 
 

بازگشت

کليه حقوق اين سايت برای سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران محفوظ است (يادداشت هاي حقوقي)