جستجوی وب سایت
 جستجو

 English | العربیه | Italiano | Français | Русскийسازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران صفحه اصلی تماس با ما نقشه سایت
اخبار و رويدادها » اخبار سازمان

مشاهده جزئيات
دکتر صلاحی: تاسیس مراکز استانی ضرورتی انكار ناپذیر استتاريخ درج خبر : 9/بهمن/1390

دکتر اسحق صلاحی که به منظور بازدید از مرکز سازمان اسناد و کتابخانه ملی یزد و توافق با استانداری برای تاسیس محل جدید این مرکز به استان یزد سفر کرده است، دیشب در برنامه زنده "شب های تابان"  گفت: نگهداری اسناد مناطق کشور در تهران از عدالت به دور است و تاسیس مراکز استانی ضرورتی انكار ناپذیر است.
به گزارش روابط عمومی سازمان اسناد و کتابخانه ملی ج.ا.ا.، دکتر صلاحی در ابتدای سخنان خود ضمن تاکید بر اهمیت سازمان اسناد و کتابخانه ملی در حفظ، نگهداری و انتقال میراث فرهنگی گفت: امروز ما به واسطه علم، تجربه و تخصصی که در حیطه نگهداری، مرمت و آموزش چگونگی حفاظت از اسناد داریم، سرآمد کشورهای منطقه هستیم و نه تنها در این عرصه، بلکه در زمینه آموزش کتابداری و اطلاع رسانی نیز به کشورهای دیگر منطقه کمک های شایانی می کنیم.
رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی هم چنین با تاکید بر حفظ ارتباط با کشورهایی که متاثر از فرهنگ ایرانی هستند، گفت: در سفرهایی که بنده به کشورهای همسایه و کشورهایی که جزو ایران تاریخی و فرهنگی بودند، داشته ام و حتی در کشور آفریقایی تانیزانیا، اسناد بسیاری به زبان فارسی دیدم که نشان از تاثیر فرهنگ ایران بر سایر کشورها است.
وی با یادآوری وظایف سازمان اسناد و کتابخانه ملی، انتقال مواریث فرهنگی به نسل آینده را مهم ترین وظیفه سازمان برشمرد.
دکتر صلاحی در پاسخ به سوالی درباره چرایی تاسیس مراکز استانی سازمان اسناد و کتابخانه ملی گفت: به دلیل اینکه هر قسمت جغرافیایی کشور دارای اقلیم خاصی است و هرکدام از مناطق، آثار مربوط به خود را دارند، مایل هستند اسناد در شهر و استان خود محفوظ بماند.
رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی از حفاظت اسناد و نسخه های نفیس خطی به صورت دیجیتال خبر داد و گفت: در حوزه کتاب تمام نسخه های خطی در حال اسکن شدن است و تا پایان سال جاری، 14هزار جلد نسخه های خطی به صورت اسکن شده و از طریق وب سایت سازمان در اختیار مخاطبان قرار خواهد گرفت.
وی هم چنین افزود: به جایی رسیده ایم که از طریق تلفن همراه می توانیم از هر نقطه دنیا خدمات سازمان را به پژوهشگران و علاقه مندان ارائه کنیم و نیاز به حضور فیزیکی نباشد.
دکتر صلاحی در پایان از همکاری با استانداری یزد برای ساختن بنایی مناسب و در شان استان یزد برای ایجاد سازمان اسناد و کتابخانه ملی یزد خبر داد و ابراز امیدواری کرد این مهم تحقق یابد.

 
 
 

بازگشت

کليه حقوق اين سايت برای سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران محفوظ است (يادداشت هاي حقوقي)