جستجوی وب سایت
 جستجو

 English | العربیه | Italiano | Français | Русскийسازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران صفحه اصلی تماس با ما نقشه سایت
اخبار و رويدادها » اخبار سازمان

مشاهده جزئيات
نماینده ولی فقیه در استان یزد: حفظ اسناد، حفظ عبرت های تاریخ برای نسل های آینده استتاريخ درج خبر : 9/بهمن/1390

گزارش تصویری

آیت الله محمدرضا ناصری امام جمعه و نماینده ولی فقیه در استان یزد در دیدار با دکتر اسحاق صلاحی رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی گفت: اسناد می تواند برای ما درس های زیادی داشته باشد و حفظ اسناد به منزله حفظ عبرت های تاریخی برای نسل های آینده است.

به گزارش روابط عمومی سازمان اسناد و کتابخانه ملی ج.ا.ا.، آیت الله ناصری در این دیدار گفت: انسان باید از گذشته درس بگیرد و برای آینده به کار برد تا بتواند از فراز و نشیب های زندگی عبور کند و به سرمنزل مقصود برسد، البته رسیدن به این مقصود شرایطی دارد که یکی از آنها اطلاع از وضعیت گذشتگان است.
وی با اشاره به اهمیت دادن دین اسلام به تاریخ گفت: حضرت علی (ع) در سفارش خود به امام حسن (ع) می فرمایند: فرزندم اگرچه در قرون سابق نبوده ام، اما در اعمال، حالات و مسائلی که بر آنان گذشته سیر کرده ام و برایم تجربیات ارزنده ای است.
امام جمعه یزد افزود: شکر خدا سازمان اسناد و کتابخانه ملی می تواند آنچه در طول تاریخ بر این کشور گذشته است را حفظ و نگهداری کند و به نسل های آینده انتقال دهد، چرا که آنچه از گذشتگان باقی بماند، بسیار مفید و قابل استفاده است و می توان از طریق آن دشمنان و دوستان و راه های صحیح و غلط را شناخت.
وی ضمن برشمردن اهمیت حفظ اسناد انقلاب اسلامی گفت: در دورانی به سر می بریم که شباهت های زیادی با صدر اسلام دارد، دورانی که پس از 1400 سال تکرار شده و باردیکر تاریخ پیامبر(ص)، بعثت و امامت قابل رویت است.
وی افزود: این انقلاب آرزوی پیامبر(ص) وامیرالمومنین(ع) بوده و آرزوی آنان به فعلیت رسیده است و این تحول بزرگی است که در ایران اتفاق افتاده است.
آیت الله ناصری در ادامه ضمن برشمردن صفات شخصیتی امام خمینی(ره)افزود: درحال حاضر در بحث تاریخ، صرفاً بحث نقل حوادث و تاریخ ارائه می شود که ظاهری است و عمق ندارد.
وی ادامه داد: سازمان اسناد و کتابخانه ملی بتواند با شکافتن تاریخ، زوایای مهم آن را به دیگر ملل جهان نشان دهد و پس از آن خواهیم دید که هیچ کس گریزی از انقلاب نخواهد داشت چرا که امام رضا(ع) فرمودند: شما کلمات ما را درست بیان کنید، مردم خودشان استقبال می کنند.
نماینده ولی فقیه در استان یزد ابراز امیدواری کرد که سازمان اسناد و کتابخانه ملی بتواند زوایای مغفول مانده شخصیت امام (ره) را نشان دهد و آن را به دیگران نیز بشناساند.
در ادامه این دیدار رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ضمن تشکر از آیت الله ناصری گفت: تاریخ گذشته بخشی از عبرت تاریخی ماست، چه بد آن و چه خوب آن و آنچه در گذشته برای این ملت اتفاق افتاده، می تواند برای نسل جوان و پژوهشگران آینه عبرت باشد.
دکتر صلاحی به تاریخ یزد اشاره کرد و گفت: مردم استان یزد در پا فشاری بر ارزش های دینی مقاومت خوبی از خود نشان دادند، به طور مثال در بحث حجاب اسناد زیادی موجود است که می تواند عبرت خوبی برای همگان باشد.
وی افزود: یزد از استان های پیشتاز در انقلاب محسوب می شد و امروز مکلف هستیم آنچه در این حوزه اتفاق افتاده را برای نسل آینده بازگو کنیم و بتوانیم از آن به عنوان منبع اعتباری متقن بهره ببریم.
رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ادامه داد: خواسته و مطالبات مقام معظم رهبری در این است که ایران پیشتاز و ارائه دهنده الگو در منطقه باشد و یکی از راه های آن مراجعه به اسناد و کتاب ها است.
وی در پایان گفت: ما نیازمند کمک ولی فقیه محترم استان یزد در پی گیری بحث هبه و وقف هستیم تا بتوانیم از اسناد تاریخ و هویت استان به نحو احسن حفاظت کنیم.
 

 
 
 

بازگشت

کليه حقوق اين سايت برای سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران محفوظ است (يادداشت هاي حقوقي)