جستجوی وب سایت
 جستجو

 English | العربیه | Italiano | Français | Русскийسازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران صفحه اصلی تماس با ما نقشه سایت
اخبار و رويدادها » اخبار سازمان

مشاهده جزئيات
پیشنهاد سازمان اسناد و کتابخانه ملی برای ملی شدن سامانه ماشین خوانی اسناد با همکاری دانشگاه یزدتاريخ درج خبر : 10/بهمن/1390

گزارش تصویری

رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی پروژه سامانه ماشین خوان اسناد را با همکاری دانشگاه یزد ارائه کرد.به گزارش روابط عمومی سازمان اسناد و کتابخانه ملی ج.ا.ا.، دکتر صلاحی و هیات همراه که به منظور منعقد کردن قرارداد پروژه ایجاد سامانه ماشین خوانی و سازماندهی خودکار پایگاه مدیریت اسناد کاغذی امروز ( دوشنبه 10بهمن) در دانشگاه یزد حضور یافته بود، این تفاهم نامه را امضا کرد و گفت: با تغییر رویکردهایی که در حوزه مدیریتی روی داده، در مسیر مدیریتی خویش ناچار هستیم رویکردهایمان را تغییر دهیم و عقبه فرهنگی خود را در قالب اسناد به صورت اسکن شده و دیجیتال در اختیار مراجعان و مخاطبان قراردهیم.

رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی افزود: این مسئله چند بعد دارد، اول اینکه کشوری با دیرینه تاریخی بسیار هستیم و دوم اینک اسلام باعث غنی شدن تاریخ ما شده است و تاریخ ایران را پر بارتر کرده است، تاریخ منبع عبرت است و قرآن تاکید می کند که قصص قوم های دیگر را مطالعه کنیم تا شناخت کافی بدست آوریم.
وی در ادامه با اشاره به کارهای صورت گرفته در زمینه حفظ و ارائه اسناد گفت: زحمات زیادی در این زمینه کشیده شده است، اما اگر بخواهیم با نگاه قرن بیست و یکم به مسئله نگاه کنیم، با سرعت لنگان نمی توانیم با حرکت پرشتاب دیجیتالی برابری کنیم.
دکتر صلاحی افزود: با توجه به بن بست رسیدن مدرنیته و سردرگمی پست مدرنیته، امروز بهترین موقعیت برای اثبات کارآمدی اسلام است و دانشگاهیان سردمداران چنین تفکری هستند.
وی خاطرنشان کرد: امروز جنگ نرم وجود دارد و فرماندهانش به تعبیر مقام معظم رهبری اساتید و افسران جوان آن دانشجویانند، آنچه که باید تلاش کنیم در حوزه بینش است نه در حوزه دانش، چراکه جهان بینی ما بر اساس تفکر دینی است.
رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ادامه داد: اگر قرار است آثار را مستند کنیم و در اختیار پژوهشگران قراردهیم، باید دسترسی را تسهیل کنیم که دسترسی به فیزیک و خود سند در بعضی مواقع مقدور نیست، در عین حال معتقدیم محتوای سند باید در اختیار پژوهشگر قرار گیرد و تنها راهش استفاده از محیط مجازی است.
وی با اشاه به الزام استفاده از فن آوری برای انتقال میراث و تمدن اسلامی و ایرانی گفت: اگر قرار است متون قدیمی خودمان مثل ملاصدرا، ابن سینا، زکریای رازی و از این دست را به جهان ارائه کنیم، باید به اصل آن دسترسی داشته باشیم و به زبان روز دنیا ترجمه کنیم که همه اینها مستلزم استفاده از تکنولوژی است.
دکتر صلاحی به اهمیت تفاهم نامه منعقد شده میان سازمان اسناد و کتابخانه ملی و دانشگاه یزد در زمینه رقومی کردن اسناد اشاره کرد و افزود: امروز قرارداد منعقد شده در مورد سامانه ماشین خوانی و سازماندهی خودکار پایگاه مدیریت اسناد بسیار مهم است و باید این سامانه به ما امکان دهد تا عقبه فرهنگی و تمدنی خود را با قدرت ارائه کنیم.

وی ایجاد چنین سامانه هایی را برای حفاظت از اسناد در درون و برون از کشور، از وظایف سازمان اسناد و کتابخانه ملی دانست و گفت: سازمان از همکاری دراین مسیر با سایر مراکز استقبال می کند.

سخنرانی رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی در جمع دانشجویان نمازگزار دانشگاه یزد

دکتر صلاحی امروز هم چنین در مراسم نماز جماعت ظهر و عصر دانشگاه یزد حضور یافت و به ایراد سخنرانی پرداخت.
وی از ضرورت هوشیاری دانشجویان در برابر جنگ نرم دشمن سخن گفت و افزود: دانشجویان می بایست در برابر هجمه های فرهنگی دشمن آماده باشند و عزمی راسخ برای حرکت کشور به سمت پیشرفت و توسعه را به وجود آورند.
رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اهمیت وظایف سازمان اسناد و کتابخانه ملی گفت: امروز هیچ پژوهشی نمی تواند مستند نباشد و پژوهشی متقن محسوب شود.
وی ادامه داد: سازمان اسناد و کتابخانه ملی افتخار دارد درب خود را در تمام شبانه روز به روی پژوهشگران و محققان باز گذاشته، از نظر ارائه خدمات شبانه روزی چهارمین کشور جهان و از نظر دسترسی به منابع از طریق تلفن همراه سومین کتابخانه ملی جهان محسوب می شود.
دکتر صلاحی در پایان ابراز امیدواری کرد: در آینده پذیرای تعداد بیشتری از دانشجویان و محققان با توجه به دیجیتالی شدن منابع موجود در سازمان باشیم.

 
 
 

بازگشت

کليه حقوق اين سايت برای سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران محفوظ است (يادداشت هاي حقوقي)