مراسم تشيع جنازه‌ي شهداي قيام سي‌ام تير

منشأ سند: نوبخت /1068
رنگ: سياه و سفيد
قطع:12×14.5
تاريخ:- ؛ محل:-؛ عكاس: -

 

سختی‌های مسلمانان در روزگار مغول

زماني كه اكتاي قائان زمام امور را در دست گرفت، بنا بر دستورهاي ياساي چنگيز، فرمان داد كسي حق ذبح اسلامي ندارد و بايد به رسم مغولي، به قول جويني: «سينه شكافند». مسلمانان يا ناچار بودند چنين كنند يا در خفا -كه جزايش مرگ بود- به ذبح اسلامي بپردازند. اين مسئله، سبب جنجال و گرفتاري‌هاي بسياري بود و هر روز فاجعه‌اي به دنبال داشت. روزي مسلماني، گوسفندي در بازار خريد و به منزل برد تا آن را در خفا به شيوه‌‌ي مسلماني ذبح كند. ترك قبچاقي، او را در بازار دنبال كرد و بر سر ديوار خانه‌اش رفت و شاهد ماجرا شد. آن‌گاه به داخل خانه پريد و او را گرفت و دست و پايش را بست و به حضور اكتاي برد و قضيه را بازگفت. قائان، پس از شنيدن ماجرا، گفت: «آن ترك، مقصر است كه جاسوسي كرده‌است.» پس دستور داد مسلمان را آزاد كردند و ترك را كشتند و به اين ترتيب، اندك‌اندك مسلمانان اجازه يافتند در خفا شيوه‌ي خود را پي‌بگيرند.
منبع:
شيرين بياني، مغولان و حكومت ايلخاني در ايران، تهران: سمت، 1385، ص 67.

 

گزارش ترور يپرم‌خانیـِپرم داویدیان گانتاکتسی، معروف به یپرم‌خان ارمنی، یکی از رهبران نظامی انقلاب مشروطه است. وی، در سال 1868م. در روستای بارسوم، در نزدیکی شهر گنجه، از توابع گاندذاگ به دنیا آمد. در آغاز جوانی و در سال 1890م. پس از تأسیس حزب داشناکسوتیون - که برای استقلال ارمنستان و رهائی ارمنيان تحت سلطه‌ي حکومت عثمانی پایه‌گذاری شد- به این سازمان سیاسی و نظامی پیوست...

 

افول مشروطيت: زندگی‌نامه‌ی‌ سياسی دكتر منوچهر اقبالاين اثر، با هدف بررسي نقش و جايگاه منوچهر اقبال در تحولات و رويدادهای عصر پهلوی به‌ويژه دوره‌ی محمدرضاشاه، در يك مقدمه و هشت فصل، به رشته‌ی تحرير درآمده‌است. ..

 

يورش متفقين به آبادان، در جنگ جهانی دومما در آبادان همراه با مادر، دو برادر و دو خواهرمان‌ زندگي مي‌كرديم و زندگي را به‌خوبي‌ اداره‌ مي‌كرديم؛‌ تا [اين‌كه] جنگ‌ جهاني‌ دوم شروع شد. يك روز در سال 1320، ساعت‌ چهار صبح‌ بود كه‌ صداي‌ مهيبي،‌ شهر را تكان‌ داد. ما روي پشت‌بام‌ خوابيده‌ بوديم‌؛ شهريورماه‌ بود...

 

 
چگونه، كتاب‌ها را جابه‌جا كنيم؟
1. در هنگام نظافت كتاب‌ها، جابه‌جاكردنشان بايد با دقت انجام‌شود تا از پاره‌شدن و فرسايش آن‌ها جلوگيري شود.
2. انتقال كتاب‌هاي قطور و سنگين، بايد حتماً به كمك دو دست انجام شود.
3. در هنگام جابه‌جا كردن كتاب‌ها در قفسه، هر جلد كتاب را، از ميانه‌ي عطف (ته‌بند) كتاب، محكم در دست بگيريد، بعد آن‌ را جابه‌جا كنيد و از وارد ساختن هر گونه فشار به شيرازه‌ي كتاب، خودداري كنيد.
4. در جابه‌جا كردن كتاب‌ها براي انجام دادن هر كار حفاظتي، از چرخ‌هاي دستي ويژه‌ي حمل و نقل كتاب يا جعبه‌هاي مقوائي محافظ، استفاده‌كنيد.
5. كتاب‌هاي پرارزش را - كه جلد‌شان با گل‌ميخ‌ها يا برجستگي‌هائي تزئين شده‌است – در لفاف بپوشانيد تا به كتاب‌هائي كه به آن‌ها تكيه دارند، آسيب نرسانند.