برگزاري نمايشگاه اسناد «ايران در اشغال»با فرارسيدن شهريورماه سال1390، ايران، خاطرات تلخ هفتادمين سالگرد اشغال خود را به ‌دست متفقين پشت سر مي‌گذارد. هر چند سال‌‌ها از پايان جنگ جهاني دوم مي‌گذرد، اما اين خاطره‌هاي تلخ، هنوز از ذهن ايرانيان پاك نشده‌است. گرچه متفقين ايران را «پل پيروزي» ناميدند، اما هرگز سپاسگزار نقش حياتي كشور ما در روند پيروزي خودشان نبودند و نتوانستند رنج‌هاي مردم اين كشور را -كه سال‌ها، ضرب پوتين سربازانشان را بر خاك خود برتابيدند- جبران كنند. اسناد باقيمانده از آن برهه‌ي تلخ تاريخي، يادآور دخالت‌هاي متفقين در تمام عرصه‌ها و عمق فاجعه‌اي است كه بر اين ملت روا داشتند.
آرشيو ملي ايران، با هدف روشنگري افكار عمومي در زمينه‌ي آنچه در تاريخ جنگ شاهد آن بوده‌ايم، در هفتادمين سالگرد اشغال ايران، نمايشگاهي از اين سندها برپا كرده است.
در اين نمايشگاه، مخاطبان با نمونه‌سندهائي از پيامدهاي ناگوار جنگ مانند: ورود نيروهاي اشغالگر به مناطق مختلف و بازخورد آن، غارت و تخريب اموال مردم، قحطي و گرسنگي، شيوع بيماري‌ها، قراردادهاي تحميلي، افزايش فعاليت احزاب وابسته، پديدارشدن احساسات قومي در كردستان و آذربايجان به تحريك متفقين و مسلح‌كردن اين قوميت‌ها عليه تماميت ارضي كشور، دستيابي مستشاران خارجي به سمت‌هاي كليدي وزارتخانه‌هائي چون دارائي و پيدائي تورم و تنگناهاي مالي در كشور، آشنا مي‌شوند.
اين نمايشگاه، حاصل تلاش‌ها و كار فشرده‌ي گروه ارتباطات آرشيوي و ديگر بخش‌هاي درگير در نمايشگاه است كه اسناد آن از ميان هزاران برگ سند برگزيده شده و براي آماده‌سازي آن، 1867 فهرست بررسي و 3164 برگ سند بازخواني شده است و پس از انجام مراحل مختلف آماده‌سازي در قالب يك نمايشگاه، در معرض ديد همگان قرار گرفته است. 
مراسم افتتاحيه‌ي اين نمايشگاه در روز سه‌شنبه، پانزدهم شهريور با حضور دكترصلاحي، رئيس سازمان اسناد و كتابخانه‌ي ملي ايران، معاونان، كاركنان اين سازمان، جمعي از سندشناسان و سندپژوهان، جمعي از آرشيوداران ديگر مراكز اسنادي و اصحاب رسانه، در ساختمان گنجينه‌ي اسناد ملي ايران برگزار شد.
دكترصلاحي در سخنان خود ضمن اشاره به علل آغاز جنگ، قانون جنگ‌هاي جهاني دنيا را قانون نانوشته‌ي جنگل و تنازع بقا برشمرد و افزود: كشورهاي نوگراي سده‌ي بيستم ثابت كردند كه چگونه به قانون تنازع بقا احترام مي‌گزارند و چگونه در اجراي اين قانون ميليون‌ها انسان بي‌گناه كشته، معلول و بي‌خانمان مي‌شوند.
ايشان با بيان اين‌كه در اين جنگ خانمان‌سوز هزاران ايراني كشته و مجروح شدند، اذعان داشت كه فقر، ويراني، فشار اقتصادي، هرج و مرج سياسي و اجتماعي، بيماري، فساد اقتصادي و هر آنچه مي‌توان تصور كرد، سوغات كشورهائي همچون انگليس و شوروي براي ايران بود.
وي، در ادامه اعلام داشت كه سازمان اسناد از هيچ كمكي در زمينه‌ي حمايت از محققان و پژوهشگران و قراردادن منابع در اختيار آنان دريغ نمي‌كند و ما دست همه‌ي دلسوزان و محققان اين مرز و بوم را مي‌فشاريم و از هر گونه حمايت، پيشنهاد و انتقاد، استقبال مي‌كنيم.