به پايان‌رسيدن طرح حفاظتي و مرمتي سندهاي بيوتات (ادامه)مجموعه‌اسناد بيوتات، يكي از مجموعه‌هاي زيبا و ارزشمند آرشيو ملي ايران است كه به علت عمر زيادشان، نيازمند توجه ويژه هستند. اداره‌كل حفاظت و نگهداري، به همين سبب در سال 88، طرحي با عنوان «ساماندهي آلبوم‌هاي بيوتات قاجار» ارائه كرد. در اين طرح، چهار مرحله‌ي اجرائي پيش‌بيني شده بود كه در شماره‌هاي قبل خبرنامه، با 2 مرحله‌ي آن آشنا شديد. در اين بخش - كه قسمت پاياني معرفي اين طرح است- با مراحل سوم و چهارم آن آشنا مي‌شويد.
مرحله‌ي سوم
در اين مرحله، آن دسته از اسناد بيوتات كه داراي قطع بزرگ هستند مانند طومارها و دفترهاي بيوتات، آماده‌سازي شدند. اين كار، طي مراحل زير صورت گرفت:
1. اسنادي كه قطع بسيار بزرگ داشتند و تعدادشان در آلبوم مورد نظر اندك بود، پس از مرمت به صورت صاف در كشوهاي جداگانه نگهداري شدند و در صفحه‌ي افزوده به انتهاي آلبوم، شماره‌ي بازيابي اين سندها و محل نگهداري آن‌ها ذكر شد.
2. براي آلبوم‌هائي كه تعداد اسناد قطع بزرگ در آن‌ها زياد بود، جعبه‌هاي حفاظتي ويژه‌اي با حفظ شكل جلدهاي آماده‌كرده‌ي قبلي، طراحي و استفاده شد.
3. براي آلبوم‌هائي كه داراي دفترهاي زيادي بودند، آلبوم‌هاي آكاردئوني ساخته شد.
مرحله‌ي چهارم
در اين مرحله، آن دسته از اسناد كه در دوره‌ي قاجار به صورت مجلد در آمده بود، ساماندهي شد. اين آلبوم‌ها، داراي جلدهائي از جنس مخمل و پارچه بودند. در اين مرحله، ضمن تهيه‌ي اسكن از اين سندها، به بازسازي و مرمت صفحات آسيب‌ديده و ترميم و بازسازي جلد به همان شكل نخستين، اقدام شد.
هم‌ اكنون سه مرحله‌ي نخست اين طرح به اتمام رسيده است. اين كار، با همكاري دو اداره‌كل حفاظت و نگهداري، و اطلاع رساني و ارتباطات، صورت پذيرفت. (پايان)