معرفی كتاب «ياران امام به روايت اسناد ساواكمعرفی كتاب «ياران امام به روايت اسناد ساواك: شهيدحجت‌الاسلام و المسلمين سيدمحمدتقی ‌حسينی طباطبائی»

سيدمحمدتقي‌ حسيني طباطبائي، در سال 1307 در زابل ديده به جهان گشود؛ پس از تحصيلات مقدماتي، در حوزه‌ي زابل و مشهد به فراگيري علوم ديني پرداخت. در سال 1339 به دستور آيت‌الله ميلاني، براي تدريس و ايراد وعظ و خطابه، به ديار خود برگشت. وي، فعاليت‌هاي مبارزاتي خود را بر ضد رژيم پهلوي، با اقدامات فرهنگي آغاز كرد. افزون بر اين، با تبعيد شدن روحانيان به زابل، به ياري آنان برخاست. حجت‌الاسلام ‌طباطبائي، با سخنراني‌هاي افشاگرانه‌ و نيز كمك به مبارزان براي خارج شدن از مرز، مبارزات خود را بر ضد رژيم پهلوي گسترش داد.
وي، در سال 1352 دستگير و به تهران فرستاده شد. پس از آزادي از زندان، همچنان به مبارزات خود ادامه داد و بي‌پروا، از رژيم شاه انتقاد مي‌كرد. در سال 1357 پرچمدار مبارزات در زابل بود و به همين دليل تبعيد شد. حجت‌الاسلام طباطبائي، پس از پيروزي انقلاب نقش برجسته‌اي در مبارزه با گروهك‌هاي ضد انقلاب در زابل داشت. پس از برگزيده شدن به نمايندگي مردم آن شهر، در رفع محروميت از منطقه كوشيد. وي، يكي از اعضاي فعال حزب جمهوري اسلامي بود كه در واقعه‌ي هفتم تير و انفجار ساختمان آن حزب در سال 1360، به شهادت رسيد.
كتاب، شامل دو بخش مقدمه‌ي پژوهشي و اسناد است. در مقدمه، به صورت گذرا شمه‌اي از زندگي و مبارزات حجت‌الاسلام ‌طباطبائي گزارش شده و در بخش اسناد نيز، سندهاي مبارزاتي او آمده است. اولين سند كتاب، مربوط به تاريخ 6/3/1344 و آخرين سند، مربوط به 7/10/1357 مي‌باشد. در بخش ضمايم نيز، عكس‌هائي آمده است.
كتاب «ياران امام به روايت اسناد ساواك: شهيد حجت‌الاسلام‌ حاج سيدمحمدتقي ‌حسيني طباطبائي»، به همت مركز بررسي اسناد تاريخي وزارت اطلاعات، در 605 صفحه، در سال 1388 به چاپ رسيده است.