جستجوی وب سایت
 جستجو

 English | العربیه | Italiano | Français | Русскийسازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران صفحه اصلی تماس با ما نقشه سایت
صفحه اصلي

مشاهده جزئيات
راهيابي اسناد سياسي جديد به مركز اسناد كتابخانه مجلستاريخ درج خبر : 28/شهريور/1390

کارشناس ارشد مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی از خرید اسنادي درباره حزب زحمتكشان و مجموعه‌هايي درباره «مظفر بقائی‌کرمانی» از سوي اين مركز خبر داد.
به گزارش سازمان اسناد و كتابخانه ملي ايران به نقل از روابط عمومي كتابخانه، موزه و مركز اسناد مجلس شوراي اسلامي، احمد مظفرمقام در این باره اظهار كرد: با پیگیری اعضای کمیته ارزیابی اسناد تاریخی، تعدادي مجموعه ارزشمند شامل اسناد مجموعه دکتر مظفر بقائی‌کرمانی و میرزا شهاب‌الدین کرمانی (پدر وي)، تعدادي اعلامیه، کارت‌های عضویت و دفترچه حزب زحمتکشان خریداری شدند.

وي اسناد مربوط به ابوالفتح صالح، پدر الهیار صالح، کارگزار سیاسی آذربایجان در زمان احمد شاه و تصاويري از مسعود فروغی، پسر محمدعلی فروغی، را از ديگر اسناد اين مجموعه برشمرد.

دکتر مظفر بقائی‌کرمانی سال 1290 هجري شمسي در کرمان متولد شد. پدرش میرزا شهاب‌الدین کرمانی از فعالان سیاسی دوره مشروطه و نماینده دوره پنجم مجلس شورای ملی از حوزه انتخابیه رفسنجان بود.

مظفر بقائی سال 1320 هجري شمسي با تاسیس حزب دموکرات ایران به رهبری احمد قوام به این حزب پیوست. وی در ادوار پانزدهم، شانزدهم و هفدهم مجلس شورای ملی نماینده مردم کرمان و تهران بود. او سال 1320 هجري شمسي به همراه «خلیل ملکی» حزب زحمتکشان ملت ایران را تاسیس کرد و از بنیان‌گذاران جبهه ملی بود، اما از سال 1321 هجري شمسي در شمار سرسخت‌ترین مخالفان دکتر مصدق درآمد.

وی پس از انقلاب به اتهام توطئه علیه نظام جمهوری اسلامی زندانی شد و سال 1366 هجري شمسي درگذشت. اسناد خریداری شده اين مجموعه می‌توانند زوایای پنهانی از تاریخ کشورمان در آن مقطع تاریخی را نشان دهند و براي پژوهشگران و محققان سودمند باشند.

 
 
 

بازگشت

کليه حقوق اين سايت برای سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران محفوظ است (يادداشت هاي حقوقي)