جستجوی وب سایت
 جستجو

جستجوی منابع
از کتابدار بپرسید
فهرست کتابخانه های ایران
 English | العربیه | Italiano | Français | Русскийسازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران صفحه اصلی تماس با ما نقشه سایت
خدمات » خدمات آرشیو ملی ایران » تاريخ شفاهي

تاريخ شفاهي

تاريخ شفاهي (oral History) يكي از شيوه هاي پژوهش در تاريخ است كه به شرح و شناسايي وقايع، رويدادها و حوادث تاريخي بر اساس ديدگاه ها، شنيده ها و عملكرد شاهدان، ناظران و فعالان آن ماجراها مي پردازد. متون اين تاريخ حتي در صورت مكتوب شدن، خصلتي گفتاري  دارد. در فرآيند مصاحبه تاريخ شفاهي دو عامل مصاحبه كننده و راوي ارتباطي تنگاتنگ يافته و مصاحبه كننده به عنوان يك شنونده فعال نقشي بسيار اساسي را ايفاء مي كند تا مصاحبه شونده (راوي) در فضايي آرام و بي دغدغه به شرح و بسط ديدگاه ها و شنيده هاي خود بپردازد. بديهي است نقش مصاحبه گر در اين ميان، نقشي فعال و پوياست و گفتمان متقابل اين دو عامل با به كار گيري شيوه هاي اصولي و استاندارد مصاحبه تاريخ شفاهي به آشكار شدن زواياي پنهان تاريخ و بازسازي دوباره آن منجر مي شود.

 گذري بر تاريخچه تاريخ شفاهي:

گفته شده كه تاريخ شفاهي هم جديدترين و هم كهن ترين شيوة تاريخ نگاري است. انسانها تاريخ خود را از طريق نقل و روايت اشعار و افسانه هاي منقول به نسلهاي بعدي خود انتقال دادند. اين شيوة انتقال تاريخي در ايران و اسلام سابقة بس غني و عميقي دارد. پس از جنگ جهاني دوم و اختراع ضبط صوت تاريخ شفاهي  به عنوان يك منبع تاريخي با ارزش پذيرفته شد.

تاريخ شفاهي به شيوة امروز براي اولين بار در سال 1948 م در دانشگاه كلمبيا پايه گذاري شد و پس از تشكيل انجمن تاريخ شفاهي در سال 1966م و سپس تأسيس بخش تاريخ شفاهي دانشگاه هاروارد در سال 1967 وسعت بيشتري يافت و به عنوان مبحثي جدي در محافل پژوهشي و تاريخي جهان شناخته شده و مورد قبول واقع گرديد. تاريخ شفاهي در مفهوم جديد آن در ايران اگرچه سابقه چنداني ندارد ولي مي توان گفت با وقوع انقلاب اسلامي و ايجاد ضرورت بررسي ريشه هاي انقلاب و پيامدهاي آن شامل وقايع سياسي چند دهه اخير، اهميت ابزار تاريخ شفاهي دو چندان گشت و به سرعت منجر به تأسيس مراكزي چون بنياد تاريخ انقلاب اسلامي و گروه هاي تاريخ شفاهي  موسسه مطالعات تاريخ معاصر ، حوزه هنري سازمان تبليغات اسلامي ، سازمان اسناد و كتابخانه ملي ايران   و ... گرديد. گفتني است سازمان اسناد و كتابخانه ملي ايران از جمله مراكزي است كه با تلاش بي وقفه و مستمر و به دور از هر گونه شائبه سياسي و اجتماعي همچنان مستقل و پويا در راه اهداف خود كوشيده و تلاش داشته تا به دور از جانبداري، امانتدار شايسته اي براي ثبت، ضبط و نگهداري صداي تاريخ معاصر باشد.

 معرفي فعاليتهاي سازمان اسناد و كتابخانه ملي ايران در زمينه تاريخ شفاهي:

اداره آرشيو شفاهي(در حال حاضر گروه اطلاع رساني منابع ديداري - شنيداري)  سازمان اسناد و كتابخانه ملي ايران  در سال 1371 ، در مديريت خدمات آرشيوي تأسيس شد. مهمترين فعاليت هاي اين اداره عبارتند از: شناسايي شخصيتهاي مهم علمي، فرهنگي ، سياسي، هنري و ايجاد ارتباط با آنها. مطالعه و تحقيق پيرامون موضوع مصاحبه و تهيه طرح مصاحبه با شخصيتهاي مذكور . انجام مصاحبه با شخصيتهاي منتخب در زمينه هاي مورد نظر . حفظ ، نگهداري و آماده سازي مصاحبه از طريق پياده سازي متن و تهيه نسخ جانبي و انجام مراحل مقابله، تصحيح ، ويرايش و ... . ارائه خدمات به پژوهشگران با رعايت شرايط تعيين شده از سوي مصاحبه شونده و سازمان اسناد و كتابخانه ملي ايران. جذب اسناد و مدارك شخصي مصاحبه شوندگان كه در صورت تمايل آنها ، به عنوان ضميمه مصاحبه در آرشيو نگهداري مي شود. از اين دست مي توان به مجموعه هاي اهدايي   دكتر امير شاپور زندني ، جمشيد لايق ، دكتر ناصر گيتي ونصرت الله خازني اشاره نمود. 

 گروه اطلاع رساني منابع ديداري - شنيداري  به منظور حفاظت بهينه از آثار توليد شده و تضمين ماندگاري بيشتر اين منابع ، اقدام به تبديل منابع صوتي و تصويري به نسخه ديجيتال نموده است . انجام امور مربوط به حفظ و نگهداري منابع توليد شده ، فهرست نويسي و استخراج اطلاعات مرجع ، از ديگر فعاليت هاي اين اداره است .

از جمله برنامه هاي خاص اين اداره  ، مي توان به : برگزاري نخستين همايش تاريخ شفاهي ايران در اسفند 1385 و چاپ كتاب " مجموعه مقالات نخستين همايش تاريخ شفاهي" ، جشنواره ملي خاطره ها بهمن 1386، نمايشگاه آثار دكتر غلامحسين بيگدلي ارديبهشت 1387،  نمايشگاه زندگي و آثار دكتر ناصر گيتي ارديبهشت 1388،  چاپ و انتشار متن مصاحبه هاي مرحوم دكتر غلامحسين بيگدلي با عنوان " از كاخ هاي شاه تا زندان هاي سيبري" ورونمائي كتاب مذكور در بهمن 1388،  نمايشگاه زندگي نصرت الله خازني ارديبهشت 1389 و نمايشگاه اسناد خسارت هاي جنگ جهاني دوم شهريور1389 ، اشاره نمود.
 

چشم انداز:

گروه اطلاع رساني منابع ديداري - شنيداري  تاكنون بيش از صدها مصاحبه با شخصيتهاي آگاه و مبرّز تاريخ معاصر به ثبت رسانده و قصد دارد با پيگيري و تداوم اين ارتباط، حركتهاي آتي را با محوريت موضوع، گروهها و ... به مقوله هاي تخصصي تري  گسترش دهد و به علاوه  با  حضور در مباحث نظري و شناساندن اين رشته به جامعه در مباحث روش شناسي ، به عنوان الگوئي براي ساير فعالان اين رشته در ايران ، مطرح باشد.

فهرست مصاحبه هاي موجود:

گزیده ای از فیلمهای آرشیو تاریخ شفاهی:

 1. اسماعیل شنگله 6/10/1385 (حجم فایل : 32 Mb )
 2. علی اصغر بهاری 12/7/1373 (حجم فایل : 23 Mb )
 3. محمدعلی کشاورز 21/4/1385 (حجم فایل : 23 Mb )
 4. منوچهر آتشی 7/6/1379 (حجم فایل : 41 Mb )
 5. منصور نریمان 15/6/1384 (حجم فایل : 23 Mb )
 6. یدالله کابلی 3/20/1383 (حجم فایل : 21 Mb )
 7. حسن گنجی 6/10/1385 (حجم فایل : 25 Mb )
 8. نوش آفرین انصاری 1/11/1382 (حجم فایل : 32 Mb )
 9. آذرنوش آذرتاش 2/10/1385 (حجم فایل : 23 Mb )
 10. عبدالمحمد آیتی 9/8/1385 (حجم فایل : 25 Mb )

برخي از مجموعه مصاحبه هاي انجام شده توسط گروه اطلاع رساني منابع ديداري - شنيداري  عبارت است از:

 آدرس سايت هاي داخلي تاريخ شفاهي:

 1. آستان قدس رضوي www.aqlibrary.ir
 2. سازمان تبليغات اسلامي - حوزه هنري www.oral-history.ir
 3. موسسه مطالعات تاريخ معاصر www.iichs.org
 4. مركز اسناد انقلاب اسلامي  www.irdc.ir
 5. موسسه تنظيم و نشر آثار امام خميني www.imam-khomeini.isf
 6. موزه پزشكي

 آدرس سايت هاي خارجي تاريخ شفاهي:

صفحه های مرتبط در این سایت

کليه حقوق اين سايت برای سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران محفوظ است (يادداشت هاي حقوقي)