جستجوی وب سایت
 جستجو

جستجوی منابع
از کتابدار بپرسید
فهرست کتابخانه های ایران
 English | العربیه | Italiano | Français | Русскийسازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران صفحه اصلی تماس با ما نقشه سایت
درباره سازمان » گزارش نخستین اجلاس اکو

گزارش نخستین
اجلاس رؤسای کتابخانه­های ملی کشورهای عضو اکو
تهران ۲۰ ۱۹ نوامبر ۲۰۰۷ (۲۹ ۲۸ آبان)
 
نخستین اجلاس رؤسای کتابخانه­های ملی کشورهای عضو اکو در ۲۰ – ۱۹ نوامبر ۲۰۰۷
(۲۹ – ۲۸ آبان) به میزبانی جمهوری اسلامی ایران در تهران برگزار شد. رؤسا یا نمایندگان کتابخانه­های ملی کشورهای عضو سازمان همکاری های اقتصادی (اکو) از جمهوری اسلامی ایران، جمهوری اسلامی افغانستان، جمهوری اسلامی پاکستان، جمهوری آذربایجان، جمهوری ازبکستان، جمهوری تاجیکستان، جمهوری ترکیه، جمهوری قرقیزستان، جمهوری قزاقستان و نمایندگان رسمی دبیرخانه اکو و مؤسسه فرهنگی اکو و همچنین نماینده رسمی سازمان علمی فرهنگی یونسکو در تهران در این اجلاس شرکت کردند. فهرست شرکت کنندگان در ضمیمه شماره (۱) قرار دارد.
 
بخش ۱ برنامه: افتتاحیه اجلاس
جناب آقای علی­اکبر اشعری، مشاور فرهنگی رئیس جمهور جمهوری اسلامی ایران و رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران ضمن خیر مقدم به میهمانان اجلاس دلایل منطقی شدن برای اکو بسیار محکم و استوار دانست. و گفت تمام شرایط برای منطقه ای فکر کردن فراهم است. خوشبختانه چون کتابخانه ملی هر کشوری به منزله مادر و محور کتابخانه های آن مملکت به حساب می آید تجمع کتابخانه های ملی می تواند فرصتی را فراهم کند که همه ارگانهای فرهنگی این کشور در یک مجموعه واحد و در نهایت یک اتحادیه بزرگ گرد هم آیند. سپس ایشان با قرائت متن پیام جناب آقای دکتر احمدی نژاد این اجلاس را افتتاح کردند. متن پیام رئیس جمهوری اسلامی ایران به این شرح است:
 
بسم الله الرحمن الرحیم
رؤسای محترم کتابخانه های ملی کشورهای عضو سازمان همکاری اقتصادی (اکو)
میهمانان عزیز جمهوری اسلامی ایران
خانم ها، آقایان
برگزاری نخستین اجلاس رؤسای کتابخانه­های ملی کشورهای عضو سازمان همکاری اقتصادی (اکو) را به عنوان اقدامی مبارک در بازشناسی فرهنگ و تمدن این منطقه و راههای گسترش آن تبریک می­گویم و از تلاش­های ارزنده دست­اندرکاران برگزاری شرکت­کنندگان در این اجلاس صمیمانه سپاسگزاری می­کنم.
کشورهای عضو اکو، جدای از مرزهای جغرافیایی و نظام­های سیاسی و اقتصادی، دارای فرهنگ مشترکی هستند که دستاورد و میراث تاریخ چندین هزارساله آنهاست. فرهنگی که پیشرفت امروز بشریت در عرصه­های مختلف علمی و صنعتی ریشه در اعماق آن دارد. همین فرهنگ مشترک، ظرفیت دارد که با پیوند عمیق بین ملت­ها، فرصتی جدید را برای توسعه همه جانبه منطقه اکو و بازآفرینی نقش تمدن­ساز خویش در عرصه جهانی به وجود آورد. در این راستا مراکز علمی و فرهنگی به ویژه کتابخانه­های ملی به عنوان حافظه علمی و فرهنگی ملت­ها نقش ویژه و ممتازی دارند. آنها توانسته­اند در طول تاریخ با گذر از رخدادهای تلخ و شیرین کشورشان میراث ارزشمند علمی و فرهنگی ملت خود را حفظ کنند و در امتداد خط پیشرفت در اختیار نسل های جدید قرار دهند. شرایط جدید جهانی و اقتضائات ملی و منطقه­ای ایجاب می­کند، کتابخانه­های ملی عضو کشورهای اکو دست در دست هم دهند تا با همکاری در زمینه­های مختلف کتابداری فرصت بهره­برداری پژوهشگران از میراث موجود در گنجینه­های یکدیگر را ایجاد کنند.
امیدوارم برگزاری این اجلاس موجب پیوند هر چه محکم­تر قلوب و اندیشه­های ملت­های عضو اکو در راه احیای نقش تمدن­ساز منطقه شود.
پس از قرائت پیام رئیس جمهوری اسلامی ایران و بیان خیر مقدم از سوی آقای علی­اکبر اشعری، جناب آقای محمدرجبی، رئیس مؤسسه فرهنگی اکو، سخنان خود را ایراد نمودند. ایشان اظهار داشتند که کشورهای عضو اکو می­بایست به سوی منطقه­گرایی گام بردارند، مشترکات بسیاری که ریشه در تاریخ، فرهنگ و زبان کشورهای عضو دارند نیاز به منطقه­گرایی را افزایش می­دهد. ایشان خاطرنشان کردند که کتابخانه­های کشورهای عضو اکو منابع عظیمی از فرهنگ جهان را حفظ و نگهداری می­کنند. ایشان اضافه کردند که کتابخانه­های ملی هر کشور در حقیقت مادر تمام کتابخانه­های آن کشور است و امیدوار است که این اجلاس بتواند سازمانهای فرهنگی کشورهای عضو را دور هم جمع نماید.
نماینده یونسکو در تهران سخنران بعدی: وی در سخنان خود ضمن اعلام تبریک از جانب یونسکو به مناسبت برگزاری این اجلاس گفت: یونسکو ارتقاء کتابخانه ها و همکاری بین المللی میان کتابخانه ها و آرشیو را به عنوان اعمالی مهم جهت پیشبرد پیشرفتهای علمی و فرهنگی و تحقیقات می داند. قابل تقدیر است که کشورهای عضو اکو این موضوع را به عنوان موضوع دارای اولویت در نظر گرفته اند تا کشورها وادار شونددر این زمینه همکاری بیشتری با یکدیگر داشته باشند.
یونسکو مراتب قدردانی امیر خود را در زمینه ابتکار عمل اکو و همچنین میزبانی دولت ایران اعلام می دارد.
در ادامه آقای مصطفی دمیرزن، معاون دبیرکل اکو، بیانات خود را ایراد نمودند. ایشان گفتند: کتابخانه­های پیشرفته نه تنها مجموعه اطلاعات منابع و خدمات بلکه فراهم کننده دسترسی به اطلاعات در فرمت های مختلف و از منابع مختلف است. منطقه اکو دارای تاریخ غنی و طولانی در زمینه کتابخانه هاست.
کتابخانه ها و آرشیوها گواه تاریخ فرهنگی غنی هر ملتی است که باید حفظ شده و از گنجینه منابع برخوردار شوند. موارد مشترک منطقه اکو برای کشورهای عضو، پایه ای است تا همکاری خود را به پیش برده و آن را در زمینه مبادله تاریخی و اطلاعات افزایش دهد. سیستم های اطلاعاتی منطقه ای یکپارچه و پیشرفته با کتابخانه های معتبر و سیستم های آرشیوی که در معرض استفاده همه کاربران است مطمئنا به درک اهداف اکو کمک خواهد کرد.
 
بخش ۲ برنامه: انتخاب رئیس
در این بخش از اجلاس جناب آقای علی­اکبر اشعری، مشاور فرهنگی رئیس جمهور جمهوری اسلامی ایران و رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران را به عنوان رئیس این اجلاس انتخاب کردند.
 
بخش ۳ برنامه: بیانیه توسط اعضا
هر یک از اعضای شرکت کننده در اجلاس نظرات و پیشنهادات کشور خود درباره موضوع اجلاس را بیان کردند. مهمترین نکات مطرح شده از سوی اعضا عبارت بود از:
جمهوری اسلامی ایران: نماینده جمهوری اسلامی ایران پیشنهادات زیر را مطرح نمودند:
-    تشکیل اتحادیه کتابخانه­های ملی کشورهای عضو اکو با نام اختصاری افلا (Eco Federation of Library Assosiation) EFLA است که با (International Federation Library Assosiation) IFLA بسیار نزدیک است؛
-    ایجاد پایگاه اطلاع­رسانی دیجیتالی مشترک، یک وب سایت مشترک بین کتابخانه­های کشورهای عضو اکو می­باشد. اطلاعات کتابشناختی کتابهای خطی و چاپی را به طور مشترک به صورت دیجیتالی تمام متن در پایگاه داشته باشیم؛
-        مجموعه­سازی منابع کتابخانه­ای از طریق مبادله و اهدا؛
-        گسترش رده­های موجود در طبقه­بندی کتابداری، تنظیم استانداردها و سازماندهی منابع؛
-        توسعه آموزش و تحقیقات مرتبط با علوم کتابداری، اطلاع­رسانی و تبادل استاد و کارشناس؛
-        همکاری کشورهای عضو در حفاظت، نگهداری و مرمت منابع و مواد کتابخانه­ای؛
-        تشکیل اتاق کتابخانه ملی اکو است؛
-    قرار گرفتن مجسمه یکی از شخصیت­های فرهنگی هر کدام از کشورهای عضو اکو در کتابخانه­های ملی کشورها نصب شود که در مجموعه در هر کتابخانه ملی 10 مجسمه که نماد شخصیت فرهنگی اکو است نصب شود؛
-    کمیته حافظه جهانی که هر کشوری یکی از آثار علمی خود را به عنوان آثار جهانی معرفی و در آنجا ثبت جهانی می­کند، به جای این که هر کدام از کشورها مستقلاً برای ثبت جهانی ارائه دهند می­توانند یک اثر واحد در هر سال را به عنوان یک اثر فرهنگی اکو به یونسکو ارائه دهند.
جمهوری اسلامی افغانستان: موافقت با پیشنهادات نماینده جمهوری اسلامی ایران به ویژه با انتخاب نام «افلا» و تشکیل اتحادیه افلا و همچنین در مورد تبادل استادان در بین کشورهای عضو.
جمهوری اسلامی پاکستان: نماینده جمهوری اسلامی پاکستان با پیشنهادات نماینده جمهوری اسلامی ایران موافقت نمود؛
جمهوری آذربایجان: نماینده جمهوری آذربایجان ضمن موافقت با پیشنهاد نماینده جمهوری اسلامی ایران، پیشنهادات زیر را نیز ارائه نمود:
-        حل مشکل الفبای کشورها را داریم
-        امکان عضویت کارمندان و مسؤولان آرشیوها و کتابخانه­های کشورهای عضو اکو در این پروتکل
جمهوری ازبکستان: نماینده جمهوری ازبکستان با پیشنهادات نماینده جمهوری اسلامی ایران موافقت نمود؛
جمهوری تاجیکستان: نماینده جمهوری تاجیکستان ضمن موافقت با پیشنهادات نماینده جمهوری اسلامی ایران پیشنهاد زیر را ارائه نمودند:
-        تهیه یک مجله تخصصی، که دستاوردهای تخصصی علوم کتابداری کشورهای عضو اکو.
جمهوری ترکیه: نماینده جمهوری ترکیه ضمن موافقت با پیشنهادات نماینده جمهوری اسلامی ایران، پیشنهادات زیر را ارائه نمودند:
-        اضافه کردن عضویت آرشیوهای ملی در اتحادیه؛
-        برگزاری اولین اجلاس پس از نهایی شدن اساسنامه و تشکیل دبیرخانه در کشور ترکیه.
جمهوری قرقیزستان: نماینده جمهوری قرقیزستان ضمن موافقت با پیشنهادات نماینده جمهوری اسلامی ایران پیشنهادات زیر را ارائه نمودند؛
-    ایجاد وب سایت و همچنین کاتالوگ دیجیتال مشترک توسط ما ایجاد شود تا همه داده­های مربوط به کشورهای عضو اکو را در بر داشته باشد و‌آثار آنها حداقل سالی یک بار منتشر شود؛
-        ایجاد مرکز اطلاع­رسانی مشترک به منظور دسترسی سریع به منابع خود و منابع بین­المللی.
جمهوری قزاقستان: نماینده جمهوری قزاقستان ضمن موافقت با پیشنهادات نماینده جمهوری اسلامی ایران، پیشنهاد زیر را ارائه نمودند:
-        تأکید به تشکیل اتاق مطالعات کشورهای عضو اکو در کتابخانه­های یکدیگر.
بخش ۴ برنامه: بررسی و تصمیم درباره پیشنهادات دریافت شده از کشورهای عضو
این اجلاس پیشنهادات مطرح شده از سوی اعضا را مورد بررسی قرار داد و در موارد زیر به اتفاق نظر رسیدند:
1.             اجلاس تأکید نمود با توجه به نزدیکی مأموریت آرشیوهای ملی و کتابخانه­های ملی، اتحادیه آرشیوها و کتابخانه­های ملی کشورهای عضو همکاری اقتصادی (اکو) تأسیس گردد:
2.             کمیته­ای با عضویت همه کشورهای ظرف مدت سه ماه پیش­نویس اساسنامه را جهت طی مراحل قانونی در کشورهای عضو آماده کنند؛
3.             جناب آقای علی اکبر اشعری مشاور فرهنگی رئیس جمهور و رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی جمهوری اسلامی ایران به عنوان رئیس کمیته تدوین اساسنامه اتحادیه انتخاب شد؛
4.                          مقرر شد پیشنهادات اعضا در اساسنامه قید شود.
 
بخش ۵ برنامه: اختتامیه
اجلاس با سخنان جناب آقای علی اکبر اشعری مشاور فرهنگی رئیس جمهور و رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی جمهوری اسلامی ایران و رئیس نخستین اجلاس به پایان رسید. متن بیانات ایشان بدین شرح است:
خانمها! آقایان! رؤسا و نمایندگان کتابخانه­ها و آرشیوهای ملی کشورهای عضو اکو!
            بار دیگر مراتب تقدیر خود و همکارانم را برای حضور شما در نخستین اجلاس رؤسای کتابخانه­ها و آرشیوهای کشورهای عضو اکو در سازمان اسناد و کتابخانه ملی جمهوری اسلامی ایران اعلام می­دارم. خوشبختانه همان گونه که انتظار می­رفت، نشست دو روزه ما در فضایی بسیار صمیمی و همراه با تفاهم کامل برگزار شد. این همایش در واقع پاسخی بود به دعوت خدواند تبارک و تعالی که فرمود: «واعتصموا بحبل الله جمیعاً و لا تفرقوا» و از این بابت که توانستیم گامی در جهت عمل به فرمان الهی برداریم او را شکر می­گوییم و برای توفیق ادامه این راه از او مدد می­جوییم.
 
عزیزان!
            بشریت امروز تشنه حقیقت است و هر کجا نشانی از آن بیابد مشتاقانه به سوی آن می­شتابد. ۲۹ سال پیش در کشور ما حکیمی خردمند پرده­ها را کنار زد و گوشه­هایی از تابلوی زیبای حقیقت را نمایاند؛ دیدیم که مردم چگونه مشتاقانه به سوی او شتافتند و پیام­های او را به جان خریدند. امام ما با ایجاد انسجام و وحدت بین مردم، آنها را به سوی سازندگی کشور و جبران عقب ماندگی­های گذشته سوق دادند. خوشبختانه وحدت و همدلی ملت ایران تحت زعامت امام راحل و رهبر فرزانه انقلاب به بار نشست و امروز همه جهانیان شاهدند، این کشور با صلابت در راه پیشرفت، موانع را در می­نوردد و راه خود را که راه امنیت، رفاه، عدالت و پیشرفت است ادامه می­دهد و در این راه دست دوستی همه کشورهایی را که راه استقلال و عزت کشور و ملت خود را انتخاب کرده­اند به گرمی می­فشرد. به ویژه این که رهبر انقلاب اسلامی که همه ساله در پیام نوروزی خود به ملت ایران بر آن سال نامی می­نهند و این نامگذاری نقش مهمی در جهت­گیری برنامه­های سالانه دارد، امسال را سال وحدت ملی و انسجام اسلامی نام نهاده­اند تا مسئولین نظام برنامه­های خود را به نحوی تنظیم کنند که موجب تقویت وحدت ملت ایران و انسجام هر چه بیشتر بین کشورهای اسلامی شود.
 
عزیزان من!
امروز در این مکان جمع شدیم، دست در دست هم دادیم و تابلویی زیبا از وحدت و همدلی را به نمایش درآوردیم. هر چند این نشست به لطف همکاری توأم با حسن نیت حاضران، دست­آوردهای خوبی از تصمیم برای همکاری و تعامل سازنده بین کتابخانه­ها و آرشیوهای ملی کشورهای عضو اکو را در بر داشت و این خود اتفاق مبارکی است، اما من مطمئنم که این نشست و همدلی و تداوم آن علاوه بر جلب رضای الهی قلب همه انسان­های آزاده­ای را که از آن مطلع می­شوند، شاد خواهد کرد و موجب تحکیم پیوند موجود میان ملت­های ما و تعمیق همکاری­های منطقه­ای در زمینه­های مختلف به ویژه حوزه فرهنگ و تمدن خواهد شد. اینها پاداش­هایی بزرگند که نصیب هر کس نمی­شود. این پاداش­ها و حلاوت و شیرینی ناشی از آن مبارکتان باد. در همین جا لازم می­دانم از کشور دوست، ترکیه، که پیشنهاد میزبانی نخستین اجلاس سالانه رؤسای کتابخانه­ها و آرشیوهای ملی را، پس از تصویب نهایی اساسنامه اتحادیه ارائه نمودند تشکر و قدردانی می­نمایم. سربلند و پیروز باشید.
 
 
در حاشیه اجلاس
شرکت­کنندگان در حاشیه اجلاس در برنامه­های زیر نیز شرکت نمودند:
-             ضیافت ناهار جناب آقای علی اکبر اشعری مشاور فرهنگی رئیس جمهور و رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی جمهوری اسلامی ایران.
-                          ضیافت شام جناب آقای نوریان رئیس سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران.
-                          ضیافت ناهار جناب آقای مصطفوی مشاور رئیس جمهور و رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات.
-                          ضیافت شام جناب آقای محسن پرویز معاون فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی.
-                          زیارت امام­زاده صالح در شمیران و خرید از بازار تجریش.
-             سفر رؤسای کتابخانه­های ملی جمهوری آذربایجان، جمهوری تاجیکستان و جمهوری ازبکستان به شهرستان قم و بازدید از کتابخانه آیت­الله مرعشی نجفی.
 

کليه حقوق اين سايت برای سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران محفوظ است (يادداشت هاي حقوقي)